Šéf Pinochetovy tajné policie je po smrti. V Chile to lidé zapíjeli šampaňským

- Aktuality autor: pal

Bývalý šéf chilské tajné policie DINA generál Manuel Contreras zemřel ve vojenské nemocnici. Bylo mu 86 let. Generál si ve vězení odpykával trest v délce 500 let za zločiny proti lidskosti, které spáchal v době vlády diktátora Augusta Pinocheta. 

Bývalý šéf chilské tajné policie generál Manuel Contreras

Bývalý šéf chilské tajné policie generál Manuel Contreras,zdroj: Profimedia.cz

Contreras byl od loňského září hospitalizován kvůli problémům s cukrovkou a ledvinami, nakonec byl přemístěn na jednotku intenzivní péče vojenské nemocnice v Santiagu. Tam v pátek ve 22:30 místního času (dnes 03:30 SELČ) zemřel, oznámily oficiální zdroje.

Lidé v Chile oslavovali generálovu smrt

"Bylo to jedno z nejodpornějších individuí v Chile. Zabil hodně lidí," citovala agentura AFP prohlášení chilského obhájce lidských práv Roberta Garretona ve veřejné televizi.

Krátce poté, co národní vězeňská služba potvrdila Contrerasovo úmrtí, se před věznicí v Santiagu shromáždilo několik desítek lidí, kteří přišli oslavit exgenerálovu smrt. Mávali chilskými vlajkami a s výkřiky "Vrah" si připíjeli šampaňským v papírových kelímcích, popsala atmosféru agentura AP.

Tisíce mrtvých za dob Pinochetovy vlády

Po vojenském puči z roku 1973 vedeném Pinochetem, který svrhl socialistickou vládu prezidenta Salvadora Allendeho, Contreras založil, zformoval a jako jediný vedl tajnou službu DINA.

Na její konto se připisuje většina obětí chilské diktatury (1973-1990) - přes 3200 mrtvých nebo zmizelých osob a přes 38 tisíc mučených.

Generál byl diktátorovým důvěrníkem

Contreras byl označován za "železnou pěst" Pinocheta, svého někdejšího profesora na vojenské akademii. V prvních letech režimu vojenské junty byl Pinochetovým nejbližším důvěrníkem, nakonec se ale vztah této mocenské dvojice dostal do fáze vzájemného obviňování.

Contreras obviňoval Pinocheta z toho, že si nashromáždil bohatství z pašování drog do Evropy, Pinochet zase vytýkal šéfovi své tajné policie, že jedná bez jeho vědomí a stojí za nejhoršími zločiny éry diktatury.

Tagy: zahraničí Chile tajná policie úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK