Pět miliard dotace? Pro mě jen drobné, rozčiloval se Babiš

- Aktuality autor: roj

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš trvá na to, že funkci vicepremiéra ve prospěch své společnosti Agrofert nezneužívá. Nemá to prý zapotřebí, protože si "nezničí jméno pro nějaké drobné". Prohlásil to ve svém emocemi oplývajícím projevu před hlasováním o důvěře.

Vy jste mne zplodili, vy - zkorumpovaná pravice, hřímal Andrej Babiš

Vy jste mne zplodili, vy - zkorumpovaná pravice, hřímal Andrej Babiš,zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

"Nelžu, nekradu a dělám pro lidi," opakoval Babiš jako kolovrátek. Ze lží a demagogie naopak již tradičně obvinil své oponenty v čele s někdejším ministrem financí a předsedou poslanců TOP 09 Miroslavem Kalouskem, jehož označil za symbol korupce.

Jednání o nedůvěře vládě iniciovali opoziční poslanci kvůli tomu, že zástupci ANO na rozdíl od svých dřívějších prohlášení podpořili pokračování daňového zvýhodnění biopaliv, na jejichž výrobě se Agrofert podílí. Na této podpoře by měla firma podle opozice získat pět miliard korun. Babiš ale tvrdí, že z toho nebude mít "ani korunu".

Vicepremiér přiznal, že je kvůli svým podnikatelským aktivitám ve střetu zájmů. "Já žádný střet zájmů jsem nezneužil. Já si nezničím jméno pro nějaké drobné. Pro mě jsou to drobné," uvedl vicepremiér. Poukazoval na to, že obchodování Agrofertu se státem představuje "směšných" 1,1 procenta z celkového obratu ve výši 240 miliard korun.

Babiš také uvedl, že se do politiky dostal vlastně omylem. "Vy jste mne zplodili, vy - zkorumpovaná pravice. Kdybyste nekradli a nepodváděli a plnili program, já bych tu nestál," uvedl vicepremiér. Na závěr svého vystoupení citoval z publikace kritizující Kalouskovo působení ve vládě. "Pokud tady bude sedět pan Kalousek, určitě ještě líp nebude," dodal.

Kalousek označil text, který zpracoval Nadační fond proti korupci, za sebrané pomluvy a drby, které lze snadno vyvrátit. Zdůraznil, že nynější schůze se koná kvůli Babišově střetu zájmů. Pokud by daňová úleva pro biopaliva skončila, Agrofert by kvůli jejich vyšší ceně podle Kalouska neprodal ani litr. "My vás prostě nesmíme nechat v klidu krást," zdůraznil předseda poslanců TOP 09.

Tagy: Česko domácí Agrofert hlasování o nedůvěře koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká politika

Zdroje: ČTK