Norsko ustoupilo tlaku. Odebrané české děti bude příště vracet do Česka

- Aktuality autor: roj

V Norsku vznikne nový úřad, který se spojí se zahraniční zemí hned, jak začne vyšetřovat nějakou její rodinu. Odebrané děti bude navíc směřovat k příbuzným nebo alespoň odesílat do země jejich původu. Přistup norské sociální služby Barnevernet, která odebrala děti Evě Michalákové, by se tak měl zásadně změnit. Na Michalákovou se ale novinka nevztahuje.

Další případ podobný tomu Evy Michalákové by se už opakovat neměl

Další případ podobný tomu Evy Michalákové by se už opakovat neměl,zdroj: Profimedia.cz

Barnevern má také mnohem více spolupracovat s biologickou rodinou než dosud. Na již odebrané děti se ale novinka nevztahuje. Hrad proto chce pokračovat v jednáních o speciální smlouvě, v kauze se hodlá dál angažovat i poslankyně a členka petičního výboru Jitka Chalánková.

O podepsání Haagské úmluvy o právech dítěte, která mezinárodní spolupráci nařizuje, informoval server Aktuálně.cz s odvoláním na právní poradkyni ředitelství Barnevernetu Agnetu Krogvigovou.

Chalánková, která kauzy odebraných dětí dlouhodobě sleduje, soudí, že Norsko začíná přistupovat ke změnám v systému péče o ohrožené děti pod tlakem mezinárodních institucí, občanské veřejnosti i samotných Norů.

"Pokud se dozvídám, že na případy z minulosti se změny v Norsku vztahovat nebudou, nemohu s tím souhlasit. Chlapci Michalákovi si zaslouží mezistátní stížnost na Norsko podle článku 33 Evropské úmluvy o ochraně základní práv a svobod - právo na rodinný život," sdělila.

Hrozí, podle ní že "Barnevern zamete své minulé přehmaty pod koberec a Denise a Davida Michalákovy obětuje v politické hře o své přežití".

Poslankyně dál hodlá v případě Michalákových žádat vysvětlení setrvání chlapců u norských pěstounů a jejich rozdělení, když důvod k odebrání byl prokazatelně odmítnut.

Hrad dál připravuje speciální smlouvu

Případ Michalákových by měl zůstat v pozornosti i podle prezidenta Miloše Zemana, který kvůli Michalákovým připravuje speciální smlouvu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka posun v Norsku případ obou chlapců neřeší. "Ta záležitost neřeší případ již unesených dětí," uvedl.

Kvůli přípravě smlouvy se Zeman sejde ve středu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

Případné smlouvy mezi Norskem a Českem vyvolaly před pár dny spor mezi Hradem a Zaorálkem. Zeman oznámil, že se na znění dohody s ministrem dohodl. Zaorálek to popřel. "Bude to příležitost k tomu, aby ministr vysvětlil své názorové veletoče," uvedl Ovčáček k chystané schůzce.

Haagská úmluva pomůže

Norsko podepsalo Haagskou úmluvu o právech dítěte, která mezinárodní spolupráci nařizuje, minulý týden. "V Norsku vznikne nový úřad. Ten se spojí s Českem hned, jakmile začne vůbec nějakou českou rodinu vyšetřovat," uvedla Krogvigová.

Doufá, že to ulehčí situaci v případech, které se týkají zahraničních občanů. Podle serveru je Norsko zároveň připravené přenechat vyřešení případů, kdy budou mít úřady podezření na zanedbávání či zneužívání dítěte, soudům v zemi, ze které rodina pochází.

Do povědomí českých občanů se Barnevernet dostal s případem Evy Michalákové, které před pěti lety sociální služba odebrala dva syny kvůli podezření ze zanedbání péče a zneužívání.

To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková taková podezření odmítá.

Tagy: Česko zahraničí Norsko domácí děti a rodina kauza bratrů Michalákových Barnevernet děti a rodiče

Zdroje: ČTK