Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Aktualizováno: Sbor volitelů zvolil Bidena americkým prezidentem

Aktualizováno: Sbor volitelů zvolil Bidena americkým prezidentem
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Joe Biden při hlasování prezidentského sboru volitelů obdržel 270 hlasů potřebných na to, aby v lednu nastoupil do Bílého domu coby 46. prezident Spojených států. Podle očekávání získal celkových 306 hlasů, končící prezident Donald Trump jich obdržel 232. Biden Trumpa v projevu následně vyzval, aby uznal porážku.

Přes magickou hranici přenesly BIdena hlasy 55 volitelů nejlidnatějšího amerického státu Kalifornie. Po ní jako poslední hlasovala Havaj.

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha nepříznivý výsledek zvrátit ještě neskončila. Na konci minulého měsíce ale uvedl, že pokud sbor volitelů podpoří Bidena, pak 20. ledna Bílý dům "samozřejmě" opustí.

Američané ve volbách ze začátku listopadu nevybírali přímo příštího prezidenta, ale 538 členů sboru volitelů. Každý stát má v tomto sboru zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Ty nejmenší státy mají tři volitele, nejlidnatější Kalifornie 55. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje.

Že se 78letý Biden stane příštím prezidentem USA, bylo zřejmé od 7. listopadu, kdy jej na základě svých projekcí vyhlásila za vítěze přední americká média. Ta Bidenovi stejně jako nyní sbor volitelů přisoudila 306 hlasů a dosavadnímu prezidentu Trumpovi 232 hlasů. Pondělní volba se tedy uskutečnila podle očekávání a žádný volitel nehlasoval v rozporu s certifikovaným výsledkem ve svém státě.

Za normálních okolností je hlasování sboru volitelů bráno jako formalita, jíž široká veřejnost nevěnuje příliš pozornosti. Poražený kandidát obvykle ještě o volební noci uzná vítězství svého soupeře. Trump se nicméně sám prohlásil vítězem voleb a zároveň obětí obrovského volebního podvodu, k čemuž však on ani jeho právní tým nepředložil žádné hodnověrné důkazy. Desítky žalob proti výsledkům voleb již soudy smetly ze stolu.

Biden vyzval Trumpa, aby uznal volební porážku

Biden v projevu ze svého domovského státu Delaware Trumpa vyzval, aby uznal svou porážku. Poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, neváhal to označit za "drtivé vítězství". "Tyto počty tehdy představovaly jasné vítězství, s respektem proto navrhuji, aby nyní činily totéž," uvedl Biden.

"V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie," řekl dále. "Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic - ani pandemie, ani zneužití moci - tento plamen nemůže uhasit."

Oficiálně bude výsledek volebního procesu vyhlášen až 6. ledna v Kongresu. Dne 20. ledna by pak Biden měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme, či nikoliv.

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena za příštího prezidenta USA několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune uvedl, že "je načase jít dál" a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta. Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Bidenovo volební vítězství uznal i lídr Republikánské strany v americkém Senátu Mitch McConnell. Na půdě Kongresu nastupujícímu prezidentovi i zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové. Skončilo tak jeho několikatýdenní mlčení ohledně Trumpovy porážky. "Od dnešního rána naše země oficiálně má zvoleného prezidenta a zvoleného viceprezidenta," řekl republikánský lídr. V projevu v Senátu vyzdvihoval počínání Trumpovy administrativy a vyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla "jiný výsledek".

Americký ministr spravedlnosti podal demisi

Americký ministr spravedlnosti William Barr podal demisi, pozici opustí 23. prosince. Trump na twitteru uvedl, že jej s Barrem pojil "velice dobrý" vztah a končícího ministra pochválil za "vynikající práci". Dodal, že úřadujícím ministrem spravedlnosti jmenuje dosavadního Barrova náměstka Jeffreyho Rosena.

Barr ve svém rezignačním dopise uvedl, že Trumpa v pondělí informoval o "přezkumu obvinění z podvodů ve volbách v roce 2020 a o tom, jak bude s těmito obviněními dále naloženo".

Před dvěma týdny Barr řekl, že ministerstvo spravedlnosti nezaznamenalo žádné důkazy svědčící o rozsáhlých volebních podvodech v prezidentských volbách. Trump v reakci řekl, že ministr spravedlnosti žádné důkazy nehledal, a označil to za "zklamání".

Ruský prezident blahopřál Bidenovi k vítězství ve volbách

Ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval Bidenovi k vítězství v listopadových volbách. Šéf Kremlu tak učinil poté, co výsledek klání o Bílý dům potvrdil sbor volitelů. Moskva se nepřidala k většině světových státníků, kteří Bidenovi gratulovali už v listopadu, ale vyčkávala na oficiální výsledek.

Nyní šéf Kremlu poslal telegram, v němž "popřál zvolenému prezidentovi mnoho úspěchů a vyjádřil víru, že Rusko a USA, které nesou zvláštní zodpovědnost za globální bezpečnost a stabilitu, mohou - navzdory rozporům - reálně přispět k řešení mnohých problémů a výzev, se kterými nyní svět bojuje". "Ze své strany jsem připraven ke spolupráci a kontaktům s vámi," uvedl Putin. 

Zdroje: