Evidence leteckých pasažérů dostala od lídrů EU zelenou

- Aktuality autor: roj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na čtvrtečním summitu shodli na základech společného boje s terorismem. Jsou pro výměnu informací o pasažérech, zlepšení kontrol na vnějších hranicích EU i systematickou kontrolu občanů Unie a jejich porovnávání s databázemi teroristů.

Letecké společnosti si budou moci vyměňovat informace o cestujících

Letecké společnosti si budou moci vyměňovat informace o cestujících,zdroj: ThinkStock

Návrh zákona, který výměnu údajů o cestujících mezi leteckými společnostmi umožňuje, sice už existuje, ale narazil v Evropském parlamentu. Po lednových teroristických útocích se dostal opět do hry, byť v mírnější podobě.

Prohlášení lídrů EU, které ze summitu vzešlo, zmiňuje také "systematickou a koordinovanou!" kontrolu občanů, kteří se radikalizovaní ze Sýrie vrací zpět do svých domovských zemí. Odmítli však zavedení hraničních kontrol v rámci schengenského prostoru, i proto je v prohlášení bod o zlepšení kontroly vnějších hranic.

Státy a jejich bezpečnostní a právní orgány mají zlepšit spolupráci a výměnu informací a zaměřit se na potírání obchodu se zbraněmi a praní špinavých peněz a následné financování terorismu.

Země by se měly také postavit teroristickým ideologiím, bojovat proti teroristickému a extremistickém obsahu na internetu a podporovat dialog mezi vírami. 

Tagy: Evropská unie extremismus letecká doprava celní kontrola terorismus a násilí evropská politika

Zdroje: ČTK