Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 13°C Polojasno

Ruský trest za pravdu: Čtyři novináři odsouzeni za 'spolupráci s extremistou' Navalným

16. 4. 2025 – 14:09 | Zpravodajství | Alex Vávra

Ruský trest za pravdu: Čtyři novináři odsouzeni za 'spolupráci s extremistou' Navalným
zdroj: Profimedia.cz

V Rusku už nestačí umlčet opozici – teď se zavírají i ti, kdo o ní jen psali. Čtyři novináři byli odsouzeni na pět a půl roku v trestanecké kolonii za údajnou spolupráci s Navalného organizací. Důkazy? Žádné. Jen strach režimu ze slov a kamery. Putinův tlak na svobodu slova tak nabírá další děsivý rozměr.

Ruský soud uznal čtyři novináře vinnými z extremismu kvůli jejich práci pro protikorupční skupinu založenou zesnulým opozičním lídrem Alexejem Navalným. Každý z nich dostal trest odnětí svobody v délce pěti a půl roku. Antonina Favorskaja, Konstantin Gabov, Sergej Karelin a Arťom Kriger byli shledáni vinnými z účasti na organizaci, kterou úřady označily za extremistickou. Všichni čtyři trvali na své nevině a tvrdili, že jsou stíháni pouze za výkon své novinářské profese.

Proces probíhal za zavřenými dveřmi a je dalším důkazem rozsáhlého potlačování nesouhlasu v Rusku, které se stupňuje od chvíle, kdy Moskva v únoru 2022 zahájila invazi na Ukrajinu. Úřady od té doby systematicky pronásledují opoziční politiky, nezávislé novináře, aktivisty i obyčejné občany, kteří vyjádří nesouhlas s režimem. Stovky lidí skončily ve vězení, tisíce opustily zemi.

Favorskaja a Kriger pracovali pro nezávislé médium Sota Vision, zaměřené na protesty a politické procesy. Gabov je nezávislý producent, který spolupracoval mimo jiné s agenturou Reuters. Karelin jako videožurnalista spolupracoval se západními médii, včetně Associated Press.

Obžaloba tvrdila, že čtyři novináři spolupracovali s Fondem boje proti korupci, který Navalnyj založil a který byl v roce 2021 zakázán jako extremistická organizace – což mnoho analytiků považuje za politicky motivované rozhodnutí. Navalnyj, nejvýraznější kritik prezidenta Vladimira Putina, dlouhodobě upozorňoval na korupci v ruské politice. V roce 2024 zemřel za nevyjasněných okolností v arktické trestanecké kolonii, kde si odpykával 19letý trest za údajné extremistické aktivity – obvinění, která sám označoval za vykonstruovaná.

Navalnyj zdroj: Profimedia.cz

Favorskaja v jednom z veřejných soudních slyšení uvedla, že je stíhána kvůli reportáži o špatném zacházení s Navalným ve vězení a za to, že pomáhala s organizací jeho pohřbu.

Krátce před vynesením rozsudku řekla novinářům z klece pro obžalované, že její stíhání je trestem za novinářskou práci. Gabov ve svém závěrečném prohlášení, které zveřejnil nezávislý deník Novaja Gazeta, uvedl: „Velmi dobře chápu, v jaké zemi žiji. V historii Ruska to nikdy nebylo jinak, na současné situaci není nic nového. Nezávislá žurnalistika je ztotožňována s extremismem.“

Po vynesení rozsudku propukli přítomní podporovatelé v budově soudu ve skandování a potlesk, když byli odsouzení novináři vyváděni ze soudní síně.

Právníci všech čtyř uvedli, že se proti rozsudku odvolají. „Profese novináře sama o sobě není extremismem,“ uvedla právnička Irina Birjukovová. „A na základě dostupných důkazů neexistuje žádný náznak, že by spáchali jakýkoli trestný čin – nebo dokonce přestupek.“

Dodala, že novináři se drží statečně a ocenili, že je přišlo podpořit tolik lidí. Ruská lidskoprávní organizace Memorial označila všechny čtyři novináře za politické vězně. V současnosti je podle její evidence v zemi zadržováno více než 900 politických vězňů.

Předchozí článek

Děsivá statistika: Každý třetí Čech má paradentózu a polovina dětí zkažené zuby

Následující článek

Mrazivá smrt: Populární procedura si vyžádala život mladé ženy, další je v kritickém stavu