Ruský rubl zažívá nejhorší pád od konce 90. let. Intervence nepomohla

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 12. 2014 18:18) - Aktuality autor: var

Během úterka strmě klesá kurz ruského rublu. Již prolomil hranici 80 rublů za americký dolar. Ruské měně nepomohla ani intervence centrální banky. Od začátku roku již ztratil rubl 50% hodnoty.

Ruský rubl rychle ztrácí na hodnotě

Ruský rubl rychle ztrácí na hodnotě , zdroj: ThinkStock

Nad ránem rubl posílil v reakci na zásah ruské centrální banky, posléze ale začal opět strmě klesat. Prolomil hranici 60 rublů za dolar a posléze 80 rublů. 

Ruský burzovní index RTS klesá o 10 procent. Další nepříznivou zprávou je výhled na ruský HDP v roce 2015, podle odhadů by mohl klesnout až o 4,5%.

Kromě cen ropy a poklesu výkonu ruské ekonomiky mají vliv na kurz rublu také měnoví spekulanti, kteří se do toho zřejmě opřeli ve velkém. Z ruské strany opakovaně zazněla domněnka, že jde o útok zahraničních tajných služeb.

Kurz rublu a jeho vliv na další mezinárodně politickou situaci je tématem pro analytiky a novináře také na sociálních sítích. Politolog Michael Romancov napsal na Twitteru: "Jen mě tak napadlo, co všechno si Číňané v Rusku koupí, když jde rubl do háje". Ekonom Pavel Kohout mu odpověděl: "Všechno. Nakonec úplně všechno."

Tagy: Rusko ekonomika měna burza rubl rusko-ukrajinská krize

Zdroje: bloomberg.com,Vlastní