Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Časy velkých operací v zahraničí končí, říká Obama

Časy velkých operací v zahraničí končí, říká Obama
Americký prezident Obama na základně McGuire-Dix-Lakehurst v New Jersey | zdroj: Isifa.com

Americká armáda by měla být připravena k plnění všemožných úkolů, časy velkých vojenských operací v zahraničí jsou ale u konce, jak oznámil americký prezident Barack Obama během návštěvy vojenské základny McGuire-Dix-Lakehurst v New Jersey. 

"Časy rozsáhlých vojenských operací v zahraničí, kdy jsme se angažovali v budování národů, jsou u konce. V budoucnu bude naše armáda kompaktnější," prohlásil šéf Bílého domu.

Američané v prosinci ukončí operaci v Afghánistánu, kde bojovali proti islamistickým ozbrojencům s ostatními členy koalice. Spojené státy stála afghánská válka bilion dolarů (více než 22 bilionů korun), jak upřesnil deník Financial Times.

"Americká válka v Afghánistánu tento měsíc dojde zodpovědného konce. Pro Afghánistán to není nijak skvělá zpráva. Afghánistán zůstane i nadále nebezpečným místem," připomněl Obama na základně, která v na afghánském území obětovala 54 vojáků.

Američané a ostatní spojenci válčili v Afghánistánu od roku 2001. Náklady na boj s Talibanem prudce vzrostly po příchodu Obamy do Bílého domu. Prezident vyslal do Afghánistánu posily a navýšil tam počet amerických vojáků z 30 tisíc na 100 tisíc, takže za Obamy utratily Spojené státy na afghánské tažení čtyři pětiny celkových výdajů. 

Zdroje:
The Washington Post, The Financial Times