'Ruský facebook' láká české xenofoby i stalinisty. Hledají tam útočiště po zákazu od Zuckerberga
Europoslanec Miloslav Ransdorf musel zemřít, protože věděl příliš mnoho o praktikách židokurev. Svůj facebookový status už lounský funkcionář KSČM Tomáš Ploc smazal, na ruské sociální síti VK.com ale jeho myšlenky o spiknutí "židokurev" žijí dál. Ploc je jedním z mnoha Čechů, kteří na ruský internet míří za pocitem bezpečí a možností volně šířit své názory.
"Nechápu, proč se sem musí vtírat i Češi. To jim nestačí Facebook? Češi to zase akorát celý změní, protože to není podle jejich představ," stěžuje si na úvodní stránce české verze sociální sítě VK.com uživatelka Anna Robertivna.
"Třeba co se týče politiky, začíná být na faceboooku dost cenzura, tady snad funguje svoboda slova," odpověděl letos v polovině ledna Josef Maštalíř. A další uživatel Radek Šmídt ho doplnil: "Jediný důvod je cenzura na facebooku, alternativ moc není."
V polovině ledna administrátoři facebooku zablokovali stránky iniciativy Islám v ČR nechceme, která sdružovala 160 tisíc lidí. Lídr hnutí Martin Konvička reagoval, že ihned vznikají záložní skupiny. Jednou z platforem, na kterou čeští uživatelé "za svobodou" utíkají, je i ruská VK – sociální síť známá i pod původním názvem 'V Kontaktě'.
Největší evropská sociální síť?
Proč zrovna ruská síť? Méně pravidel a omezení, nižší riziko smazání profilu nebo uzavření skupiny, to vše kombinované se spikleneckým pocitem "být mezi svými". Relativní bezpečí je ale vyváženo menším dosahem příspěvků u českého publika.
"Už dávno to není V kontaktě, od doby, co z toho udělali VK.com, má ambice být celosvětovou sociální sítí. Od té doby má nejen ruskou verzi, ale v pohodě třeba angličtinu, ale i přímo českou verzi, takže ani žádný návod k tomu není potřeba," říká internetový publicista a konzultant Daniel Dočekal. Podoba v mnohém připomíná facebook z doby před pěti až osmi lety.
S celosvětovou sítí to Rusové myslí vážně. A když síť ruská, tak rovnou největší. "VK nabral na popularitě a stal se největší evropskou sociální sítí, jelikož facebook považuje za americký, i když má v Evropě více uživatelů. Heslo o největší evropské sociální síti bylo použito i pro rozmach sítě vně postsovětského regionu," říká mediální analytik Roman Máca, který se zaměřuje na studium ruskojazyčných webů. Do češtiny byla síť přeložena v květnu roku 2011.
130 tisíc "českých" profilů
Rozhodně by ale neměl vzniknout dojem, že síť byla vystavěna proto, aby plnila roli platformy pro xenofobní, proruské, stalinistické nebo otevřeně rasistické názory. Ty se jen v lánech ruské internetové krajiny lépe ztrácejí. A nikdo je taky moc nekontroluje.
V současnosti je pod českou doménou vedeno kolem 130 tisíc profilů, většina z nich ale není "živá". "Mezi Čechy je portál populární v takovém případě, že někdo známý, kamarádi nebo rodina pochází z bývalého SSSR a skrze VK.com udržují kontakty. Nebo obchodují s ruskojazyčnými zeměmi, strávili v nich nějaký čas pracovně či studijně. Není to tedy plošná popularita," říká Roman Máca.
Jsou i tací, co se jen o VK.com doslechli a chtějí si ho zkusit. "Portál je samozřejmě oblíbený i pro komunitu českých řekněme rusofilů."
A nejen pro ně. Po polovině ledna, kdy byl zablokován největší facebookový profil Konvičkových příznivců, zaznamenal VK.com efekt turbomarketingu. "Na VK například přišli fanoušci IVČRN, ale ti se ve většině případů jen registrovali jako odpověď na smazání IVČRN na facebooku a víckrát se neukázali. Pak jsou zde obdivovatelé Ruska, Putina, proruských separatistů, panslavismu, 'záložáci', komunisté, extremisté, a v neposlední řadě i fanoušci Miloše Zemana, který výše uvedené skupiny svým způsobem spojuje," říká Máca.
Čtenáři Aeronetu a Sputniku
Množinu tohoto typu českých uživatelů charakterizuje i nelibost k USA, NATO, EU. "Obecně takový ten klasický set doplněný o chemtrails, Bilderberg a podobně," říká Máca s tím, že tyto uživatele spojuje i zájem o proruské nebo z Ruska financované weby, jako je Aeronet, Sputnik, Svetkolemnas nebo AC24.
Podstatné ovšem je, že ani nárazové odchody českých skupin na "ruský facebook" neoslabují pozici toho pravého. "Na to je pro ně facebook již moc cenný," tvrdí Roman Máca.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,940 | 24,120 |