Rusko vyslalo na východ Ukrajiny další humanitární konvoj. Kyjev protestuje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2015 11:26) - Aktuality autor: pal

Rusko v noci ze středy na čtvrtek vyslalo do donbaského regionu na východě Ukrajiny další konvoj s humanitární pomocí. Ukrajinská vláda podezírá Moskvu z vojenské podpory proruských separatistů. Moskva takovéto podezření odmítá. 

Jeden z předchozích, ruských konvojů s humanitární pomocí, který směřoval na východ Ukrajiny

Jeden z předchozích, ruských konvojů s humanitární pomocí, který směřoval na východ Ukrajiny,zdroj: Profimedia.cz

Více než stovka nákladních vozů vyjela ještě v noci na dnešek, než se rozdělila na dvě části, ráno přejela státní hranici a dopoledne dojela do hlavních povstaleckých bašt, Doněcku a Luhansku. Kamiony podle ruských úřadů přivezly více než 1000 tun potravin, léků, zdravotnických pomůcek, jakož i kancelářské potřeby a knihy. Po vyložení se opět vrátí do Ruska.

Rusko od loňského srpna i přes nesouhlas Kyjeva vypravilo včetně toho dnešního 32 konvojů. Moskva uvádí, že na válkou zničený Donbas tak již dodala přes 39 tisíc tun pomoci.

Kyjev poukazuje na to, že ukrajinské úřady nemají možnost náklad takových výprav z Ruska kontrolovat, a tvrdí, že transporty jsou zástěrkou pro poskytování vojenské pomoci rebelům. Moskva toto tvrzení odmítá a ujišťuje, že jde výhradně o pomoc pro obyvatelstvo sužované konfliktem.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace byl dnešní náklad na hraničních přechodech řádně odbaven podle mezinárodních standardů.

Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal přes 6500 mrtvých.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK