Dnes je čtvrtek 24. dubna 2025., Svátek má Jiří
Počasí dnes 18°C Občasný déšť

Ruské zdravotnictví se potácí v krizi. Nejvíce to odnášejí obyvatelé vesnic

17. 7. 2015 – 9:50 | Magazín | pal

Ruské zdravotnictví se potácí v krizi. Nejvíce to odnášejí obyvatelé vesnic
Ruští senioři ze zapadlých vesnic se musejí potýkat s nedostatečnou zdravotní péčí | zdroj: Profimedia

Obyvatelé ruských vesnic se potýkají s nedostupnou lékařskou péčí. Úřady už některé nemocnice kvůli hospodářské krizi přestávají financovat a hrozí, že budou zavřeny. To pro velké procento Rusů z venkova znamená úplnou katastrofu. 

Gennadij Vinogradov si více než 70 let po svém narození v malé vsi Šešurino, vzdálené půl dne jízdy autem od Moskvy, přeje jen jediné: smět důstojně zemřít u sebe doma.

Ale kvůli krizi ruské úřady přestaly financovat nemocnici ve vsi, jedinou široko daleko. Klinice nevyhnutelně hrozí, že bude uzavřena, k velkému roztrpčení Gennadije a jeho sousedů.

Nedostupná lékařská péče kvůli hospodářské krizi

"Jestli zavřou kliniku, bude to katastrofa. Platili jsme zdravotní pojištění a máme právo na péči," stěžuje si šestasedmdesátiletý stařec. "Je to, jako kdyby nás chtěli zabít," reptá.

Hospodářská krize, která sužuje Rusko, je v hlavním městě méně zjevná, ale izolované vsi jako Šešurino jsou stále více odkázány samy na sebe vzhledem k tomu, že se stát zbavuje svých závazků.

Někteří experti dokonce odhadují, že poslední pokusy o reformu zdravotnictví, jehož rozpočet se neustále snižuje, vedly ke zvýšení míry úmrtnosti: ta se v prvním čtvrtletí odhaduje na 14 úmrtí na tisíc obyvatel oproti 13,5 úmrtí na tisícovku obyvatel ve stejném období loňského roku.

Úřady se snaží s vysokou úmrtností bojovat

A "malé vsi mají vyšší úmrtnost dospělých a seniorů", zdůraznila na počátku července zpráva Výboru pro občanské aktivity, což je nevládní sdružení vedené bývalým ministrem financí Alexejem Kudrinem.

Prezident Vladimir Putin, který se dlouhodobě snaží napravit demografický vývoj v zemi, požádal v červnu vládu, aby v souvislosti s "významným růstem úmrtnosti" podnikla naléhavá opatření.

Nemocnice v Šešurinu byla sotva víc než zotavovnou, ale nakonec zbyla jako jediné zařízení v okolí poskytující zdravotní péči, ať šlo o akutní případy, nebo o chronické nemoci.

Zdravotníci odcházejí z malých nemocnic pryč

Ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcová minulý měsíc připustila, že vláda má čím dál větší potíž udržet zdravotníky v 83 tisících vsích s méně než 100 obyvateli. Aby problém zmírnila, navrhla pořádat vyšetření prostřednictvím počítačového programu Skype, přenášejícího obraz a zvuk.

Takový návrh jedině rozzlobil lidi v Šešurinu, kde nepovažují úřední sliby zavést do vsi optický kabel za realistické. "Nemáme tu ani signál pro mobilní telefon a pevné linky fungují jen každý druhý den," připomíná Gennadij.

Reformy ruskému zdravotnictví nepomáhají

V Rusku zahájili v posledních letech mnoho zdravotních reforem ve snaze zmodernizovat nemocnice. Ale zatímco zařízení ve velkých městech jsou obvykle slušně vybavena, venkov je stále více odstřihován od zdravotní péče.

Podle účetní komory, ruského kontrolního úřadu, zdravotnictví loni přišlo o 90 tisíc zaměstnanců.

Lidé v Šešurinu od počátku krize vidí, že beztak obtížné poměry se stávají neudržitelnými, vysvětluje Galina Lebeděvová, jejíž nemocnice se stará hlavně o chudé penzisty. "Lidé, co vymyslili ty reformy, nevědí, co obnáší život na venkově. Neuvědomují si, jak tu lidé žijí a co musí snášet, aby přežili," míní.

Předchozí článek

Jezdec s červenou lucernou: Jaké to je skončit na Tour poslední?

Následující článek

Benzín a nafta pod 30 korun? Může je tam stlačit perská ropa