Rusko ruší omezení dovozu českého tvrdého alkoholu

- Aktuality autor: Michal Polák

Rusko ruší omezení dovozu českého alkoholu - řekl to dnes ruské tiskové agentuře Interfax hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko. Neupřesnil však, k jakému datu bude zrušen zákaz, který v Rusku platí od 21. září a který byl přijat v reakci na metanolovou aféru v Česku. 

Lahve alkoholu

Lahve alkoholu,zdroj: ThinkStock

"Dostali jsme od českého ministra zemědělství uspokojující vyjádření. Připravujeme tedy nezbytné dokumenty, aby se ruský trh mohl znovu otevřít českému alkoholu," sdělil Oniščenko. 

Ruské úřady 21. září zakázaly dovoz tvrdého alkoholu z České republiky. Tento krok následoval poté, co se v Česku vyskytly smrtelné případy otravy metanolem. Na konci září pak zakázaly i prodej českých lihovin vyrobených mezi letošním 1. lednem a 26. zářím, které se již na ruském trhu nacházely. 

Do Ruska se dováží především becherovka, fernet a absint. Podle dostupných údajů je ale objem dovážených českých lihovin v ruských měřítcích zanedbatelný, za osm měsíců představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž hlavní podíl připadal na becherovku. 

Rusko zrušilo zákaz jako poslední

Dovoz českých tvrdých lihovin zastavilo v době zuřící metanolové aféry i Polsko a Slovensko; obě země toto omezení zrušily už 9. října. 

Český ministr zemědělství Petr Bendl s Oniščenkem jednal 11. října v Moskvě. Řekl tehdy, že ruskému hlavnímu hygienikovi upřesnil zkreslené informace o metanolové aféře a přislíbil mu detailní zprávu v ruském jazyce. 

Česko kvůli smrtelným otravám po požití alkoholu s vysokou příměsí metanolu v září na 13 dnů zavedlo částečnou prohibici; počet mrtvých otrávených metanolem k dnešnímu dni oficiálně dosáhl 31. Policie již kvůli výrobě či šíření nelegálního alkoholu s vysokým obsahem metanolu stíhá řadu lidí.

Tagy: alkohol Rusko zruseni zákaz

Zdroje: ČTK