Souboj Obamy a Romneyho vrcholí. Do voleb zbývá 5 dní

- Aktuality autor: Michal Polák

Americký prezident Barack Obama po bouři Sandy obnovil předvolební kampaň. Ve městě Green Bay ve státě Wisconsin kritizoval návrhy svého republikánského soka Mitta Romneyho, který se na předvolební mítinky vrátil už ve středu. Definitivně tak skončil několikadenní předvolební klid zbraní, který ve Spojených státech panoval při řádění přírodního živlu. 

Barack Obama a Mitt Romney

Barack Obama a Mitt Romney,zdroj: news.com

Do voleb zbývá pět dní. Oba kandidáti proto zahájili závěrečný apel na voliče. Soustřeďují se na několik klíčových států, kde se rozhodne o volebním výsledku. Obama se po Wisconsinu chystá do Nevady a do Colorada. Romney dnes agitoval ve Virginii. Hlavní pozornost ale oba politici soustředí na Ohio, které v letošních volbách s největší pravděpodobností určí, na jakou stranu se vychýlí jazýček vah. 

Obamův volební štáb dnes v deseti státech umístil do televizního vysílání novou reklamu, kterou hodlá působit na voliče až do voleb. Vystupuje v ní bývalý americký ministr zahraničí a republikán Colin Powell, který v klipu chválí současného prezidenta. Spojené státy by podle něj měly zůstat na nynější cestě. 

Romney je ve složité situaci

Romney je po bouři Sandy ve složité situaci. Přírodní pohroma jednak vychýlila pozornost od voleb, jednak mu znemožnila útočit na Obamu. Dnes již ale republikánský kandidát odhodil zábrany a ve Virginii napadal prezidentův návrh, že by v americké vládě zasedl další ministr, který by měl na starost ekonomický rozvoj. "Myslím, že další křeslo ve vládě obyčejným Američanům miliony pracovních míst nezajistí," uvedl. 

Obama zase ve Wisconsinu republikána líčil jako zastánce politických postojů, které Spojené státy přivedly do současných ekonomických problémů. Romneyho obvinil například z nadržování zájmům velkých finančních firem či ze snahy připravit Američany o zdravotní pojištění. Republikánský kandidát sice podle něj mluví o změně, návrat k politice Obamova republikánského předchůdce George Bushe jí prý ale rozhodně není. 

Obamův a Romneyho předvolební souboj je podle průzkumů na celonárodní úrovni velmi těsný. Současný šéf Bílého domu je přesto pravděpodobně stále favoritem, protože vede právě v klíčových státech, které budou při výběru příštího amerického prezidenta rozhodující.

Tagy: USA prezidentské volby

Zdroje: ČTK