Odborníci mají jasno: Johnovo angažmá v médiích a politice zákonu neodporuje

- Aktuality autor: Michal Polák

Rozhodnutí Radka Johna kombinovat poslanecký mandát s prací v médiích zákonu neodporuje, řekl dnes odborník na ústavní právo Jan Wintr. Odstupující předseda Věcí veřejných by se ale podle něj mohl dostat do konfliktu se zákonem o ochraně utajovaných informací, pokud by porušil mlčenlivost o věcech, které zazněly na sněmovním bezpečnostním výboru.

Za neslučitelnou ale práci poslance a novináře považují někteří žurnalisté, kteří jsou ode dneška Johnovými kolegy. Z magazínu Týden chystá odejít až osm novinářů. 

Týden vlastní mediální magnát Jaromír Soukup. Právě do jeho vydavatelství Empresa media John od listopadu nastoupil. 

"Z hlediska ústavy jsou poslanci a poslankyně muži a ženami z lidu a mohou vedle toho vykonávat další občanská povolání," řekl Wintr. Případná kritika může vyplývat hlavně z toho, že jsou "placenými profesionály" a očekává se od nich, že se budou věnovat pouze Sněmovně. John dnes na tiskové konferenci v Brně řekl, že nevidí problém v tom, že zůstane poslancem, předsedou výboru pro bezpečnost a zároveň bude pracovat v médiích. 

Střet zájmů

V případě Johna přichází podle Wintra v úvahu zákon o střetu zájmů. Poslanec musí takové podezření Sněmovně při jednání ohlásit. Dalším tématem je prý zákon o ochraně utajovaných informací kvůli Johnově členství ve sněmovním výboru pro bezpečnost. Ústavní činitelé sice nemusí mít bezpečnostní prověrku, váže je ale povinnost mlčenlivosti. Pokud by poslanec v médiích zveřejňoval tajné informace, bylo by nutné mu to podle Wintra hlavně dokázat. 

John má v Soukupově vydavatelství šéfovat publicistice, pod kterou patří například časopisy Instinkt a Týden. Podle informací jsou novináři z Týdne angažováním Johna překvapeni. "Ačkoli jim vedení slíbilo, že jim Radek John do práce zasahovat nebude, mnozí dali nebo plánují výpověď," uvedl zdroj obeznámený se situací v magazínu. Časopis by mohlo opustit až osm novinářů. Týdnu prý také po oznámení Johnova angažmá píšou předplatitelé, že časopis odhlásí.

Spojení politiky a žurnalistiky

Server Mediář.cz dnes uvedl, že John bude ve skupině Empresa media především připravovat pro televizi Barrandov pořad připomínající známé Na vlastní oči. Zřejmě tak nebude mít na starosti investigativní žurnalistiku v Týdnu. 

"To spojení politiky a žurnalistiky u nás má jistou tradici," řekl vedoucí katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě Jan Jirák s odkazem na Karla Havlíčka Borovského coby poslance říšského sněmu. Problém vidí spíš v Johnově odůvodnění návratu k žurnalistice, kdy John řekl, že "mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky". 

Pro některé odborníky zůstává otázkou, jestli se John nedostává do konfliktu s novinářskou etikou. "Měli by o tom rozhodovat čtenáři," komentoval to Jirák.

Tagy: média názor mandát

Zdroje: ČTK