Rusko pozvalo českou stranu, aby navštívila vězněného Torubarova

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruská prokuratura nabídla české straně, aby navštívila podnikatele Alexeje Torubarova ve vlasti. Češi tak budou moci zkontrolovat, v jakých podmínkách se vězněný podnikatel, kterého přes odpor některých členů vlády Česko vydalo, nachází. Na kulatém stolu věnovaném Torubarovově případu to dnes řekla ředitelka sekce mezinárodního vztahů ministerstva spravedlnosti Zuzana Fišerová. 

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla,zdroj: Isifa.com

Lidskoprávní organizace Pomoz jednomu člověku na jednání kritizovala Česko za to, že Torubarova do Ruska vydalo. Obává se podmínek ruské vazby. 

Podle Fišerové nabídla ruská generální prokuratura České republice, že může vyslat své diplomaty za Torubarovem. Ministerstvo spravedlnosti nyní bude kontaktovat Černínský palác, který by mohl své zástupce do Ruska vypravit. 

Dnes dopoledne přišla faxem na zastupitelský úřad v Moskvě kopie dopisu ruské prokuratury," řekla dnes mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podle dostupných informací v listu prokuratura informuje, že je připravena posoudit žádost české strany o návštěvu obviněného podnikatele. Podle dopisu si prý Torubarov zatím na podmínky vazby nestěžoval. 

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu. 

Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku kritizovala podmínky, které podle ní panují v ruské justici. Obává se korupce a zmanipulování Torubarovova případu. Podle ní může ruskému podnikateli hrozit i fyzické násilí. 

Ruský podnikatel byl po příletu z Prahy do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu. Uvedl to volgogradský zpravodajský server V1.ru. Muž byl podle něj údajně obviněn z podvodu v organizované skupině a ze zneužití pravomocí. Volgogradská prokuratura podle serveru obnovila trestní stíhání Torubarova, vyšetřování řídí volgogradská správa vyšetřování. 

Podle Demeterové Rusové obvinili podnikatele z jiného činu, než kvůli jakému byl do vlasti vydán. "Případ se nachází v předsoudním stádiu a panu Torubarovovi bylo sděleno obvinění z podvodu. Není tedy stíhán pro jiný trestný čin, než pro který byl vydán z ČR, jak spekulovala některá média," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. 

Jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor. Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Tagy: kauza Torubarov

Zdroje: ČTK