Pražský magistrát začne s deratizaci území v okolí potoku Botiče

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Magistrát hlavního města rozhodl o deratizaci území zasažených povodněmi, nástrahy budou položeny pravděpodobně i na dalších místech. Má se tím zabránit množení potkanů a dalších hlodavců. O deratizacích v konkrétních územích bude rozhodovat krizový štáb po dohodě s městskými částmi, informovala mluvčí magistrátu Iva Vojtková. 

Jed na krysy

Jed na krysy,zdroj: BBC

Deratizace začne kolem Botiče od ulice U Vršovického nádraží v Praze 10 až po Výtoň v Podskalí. Přesný harmonogram podle Vojtkové magistrát uveřejní v úterý. 

"Deratizace se nebude nijak lišit od těch pravidelných, ale přesto deratizační nástrahy mohou být nebezpečné hlavně pro děti, ale i pro domácí zvířata. Pražany proto žádám, aby těmto informacím věnovali dostatečnou pozornost a řídili se našimi doporučeními," uvedl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). 

Podle nej mají mít například majitelé psů svá zvířata na vodítku s náhubkem. Zvíře může nástrahu snadno vyhrabat a spolknout, protože v podmáčeném terénu je možné ji z nory vyhrabat velmi snadno. Při pozření je nutné dopravit zvíře k veterináři nebo použít přípravek vitamin K-Kanavit - nakapat na kostku cukru a vpravit do psa. V případě koček je nutné vyhledat veterináře okamžitě. 

Konkrétně se bude postupovat tak, že deratizované plochy budou označeny informačním štítkem s varováním, adresou, informací jaký přípravek byl použit a účinnou protilátku. 

Nástrahy vloží deratizátoři do kanálů nebo prasklin u nich, do nor, v domech to pak bude do deratizačních staniček, které jsou také označeny varováním. Deratizace se může provádět po opadnutí vody a úklidu, má potom největší účinnost. 

Hudeček dnes při jednání krizového štábu odvolal stav ohrožení. Na Vltavě v Praze tak platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Skutečný průtok se pohybuje kolem 1000 metrů krychlových za sekundu, což je na hranici prvního a druhého povodňového stupně.

Tagy: Praha povodně 2013 Botič deratizace

Zdroje: ČTK