Rusko nechce Ukrajincům v účasti v mimořádných volbách nijak bránit

- Aktuality autor: Petr Kubec

Ukrajincům přebývajícím na ruském území nebude stát nijak bránit v účasti v mimořádných parlamentních volbách. Naopak se v Rusku otevře šest hlasovacích místností a bude zajištěna bezpečnost účastníků, tvrdí Moskva. Mimořádné parlamentní volby se na Ukrajině uskuteční 26. října.

Volby na Ukrajině

Volby na Ukrajině,zdroj: ThinkStock

Volební urny budou vystaveny na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě a na pěti ukrajinských generálních konzulátech, uvedl zdroj ruské agentury. "Z Kyjeva jsme obdrželi oficiální žádost ukrajinské strany. Souhlas k otevření volebních okrsků byl vydán, zajistíme i nezbytnou úroveň bezpečnosti," dodal.

Do Ruska před válkou od dubna uprchlo několik set tisíc Ukrajinců. Velká část z nich žije u přátel či příbuzných, ostatní uprchlíky ruské úřady rozmístily v provizorních táborech v příhraničních oblastech. Ukrajinské generální konzuláty jsou v Jekatěrinburgu, Nižním Novgorodu, Novosibirsku, Rostově a Petrohradu.

Své autonomní hlasování chtějí počátkem listopadu uspořádat i východoukrajinští separatisté, kteří svrchovanost Kyjeva v Doněcké a Luhanské oblasti neuznávají. Podle dnešních informací povstalecké agentury Novorossija i oni počítají se spoluprací ruských úřadů a hodlají otevřít volební urny v pohraničních oblastech Ruska, konkrétně v Rostově, Voroněži a Belgorodu.

Moskva zatím jejich plány nekomentovala. Rusko povstalecké "lidové republiky" oficiálně neuznává, jejich květnová referenda o samostatnosti nicméně "vzalo na vědomí".

Tagy: Rusko Ukrajina parlament Parlamentní volby politika volby rusko-ukrajinské vztahy

Zdroje: ČTK