ŘSD nemá peníze pro výkup pozemků na stavbu dálnice D11

- Aktuality autor: Danica Klein

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nemá peníze na výkup pozemků pro připravovanou dostavbu dálnice D11. Slíbených 90 milionů korun pro farmářku Ludmilu Havránkovou musí podle ŘSD ze státního rozpočtu sehnat ministerstvo dopravy. Ministerstvo dopravy ale trvá na tom, že peníze jsou připraveny na účtech ŘSD.

„Finanční prostředky budou převedeny v řádu dní. Jde o peníze, které má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připraveny na výkupy v rámci rozpočtu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové vypořádání s farmářkou rovněž komplikují okolnosti převádění pozemků v rámci předem dohodnuté směny.

Na nákupy zatím nikdo nemá

Havránková si podle domluvy nakoupí po celé republice zemědělské parcely, které jí Pozemkový fond ČR vymění za 130 hektarů zemědělské půdy u Hradce Králové, které si statkářka už dříve vybrala. Ke složení 90 milionů korun na tyto nákupy se ale podle Eura zatím nikdo nemá.

Se směnou musí souhlasit také dozorčí rada Pozemkového fondu. Pro jejího předsedu Jiřího Papeže (ODS) bylo uzavření dohody překvapením. „Ještě to neznamená, že pro směnu pozemků automaticky zvedneme ruku,“ řekl.

Sedmnáctiletý spor

Pole, která si Havránková vyhlédla, budou podle něj muset vyklidit sedláci, kteří na nich dlouhodobě hospodaří v nájmu. Jejich rodiny byly za kolektivizace podobně postižené jako rodina Ludmily Havránkové.

Spor o pozemky trval 17 let. Dálnice dosud končí před Hradcem Králové. Několik kilometrů dlouhý úsek by se mohl začít stavět v příštím roce. V budoucnu má pokračovat až k polským hranicím.

Tagy: dálnice ŘSD

Zdroje: ČTK