Roithová odmítla kandidovat na post eurokomisařky. Doporučila Blížkovského

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 7. 2014 16:27) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Současná místopředsedkyně KDU-ČSL a zároveň bývalá europoslankyně Zuzana Roithová odmítla kandidaturu na eurokomisařku. Novinářům dnes oznámila, že nabídku své strany nepřijala. Namísto sebe doporučuje zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského.

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová,zdroj: Profimedia.cz

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestranického odborníka, který do hloubky zná systém fungování Evropské unie a má s ním zkušenosti.

"Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. "Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti, a možná že i dokonce lépe než já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.

Blížkovský ČTK řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.

Podle Roithové by Blížkovský mohl mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které ČR v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii. "Velmi dobře ví, kde je potřeba zeštíhlit evropskou byrokracii," uvedla Roithová. Praha má v EK zájem o řízení dopravy, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovací, vnitřního trhu nebo energetiky.

Bělobrádek prohlásil, že z jejího rozhodnutí sice není nadšen, ale je rád, že přišla s jinou variantou. O Blížkovském už prý v úterý mluvil s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). "Není to jméno, které by bylo stranickou nominací," zdůraznil Bělobrádek, podle něhož o Blížkovském budou koaliční partneři odpoledne diskutovat na jednání koaliční rady. "Je to určitá nabídka člověka, který by mohl být řešením," dodal šéf lidovců.

Koaliční strany se dosud nedokázaly na společném kandidátovi na zástupce České republiky v Evropské komisi shodnout. ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku.

Představitelé ČSSD a ANO před koaliční radou zopakovali, že dál trvají na svých návrzích. Sobotka dokonce prohlásil, že po dnešku vidí už jen dva kandidáty, čímž nepřímo Blížkovského vyloučil. Koalice má podle něj navíc na výběr eurokomisaře čas do srpnových vládních prázdnin. Nepředpokládá proto, že by se na dnešním koaličním jednání strany tomuto tématu příliš věnovaly.

Tagy: kandidatura KDU-ČSL eurokomisař

Zdroje: ČTK