Ekologická těžba břidlicového plynu je zbytečnost, rozhodla vláda

- Aktuality autor: Petr Kubec

Omezení některých ekologicky nešetrných postupů při těžbě břidlicového plynu jsou podle vlády zbytečná. Z jednání kabinetu o novele zákona, kterou navrhla TOP 09, vyplývá, že současné postupy, jako například hydraulické štěpení či podzemní zplynování uhlí, nezatěžují životní prostředí natolik, aby bylo potřeba je měnit.

Těžba plynu (ilustrační foto)

Těžba plynu (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Zákon nyní nepovoluje používat kyanidové loužení vytěžené rudy. Kabinet podle stanoviska uvedl, že metoda hydraulického štěpení se nyní v Česku nepoužívá a nejsou ani nalezena ložiska, pro něž by byla vhodná. "Stejně tak způsob průzkumu a dobývání ložisek metodou podzemního zplynování uhlí není v současné době v Evropě ani v České republice v průmyslovém měřítku využíván a je stále ve stádiu vývoje," píše se v dokumentu.

Novela, o níž rozhodnou zákonodárci, by prý navíc zakázala běžně používanou metodu konvenčního hydraulického štěpení hornin, která životní prostředí nepoškozuje.

O těžbě břidlicového plynu se ve Sněmovně debatovalo už v minulém volebním období. Skupina poslanců ČSSD a Věcí veřejných navrhovala zákaz použití metody hydraulického štěpení hornin při průzkumu ložisek a při těžbě břidlicového plynu. Stát měl odepsat zásoby plynu, pokud by bylo možné ložisko dobývat jen tímto způsobem. Poslanci se nakonec k projednání normy kvůli rozpuštění dolní komory nedostali.

O povolení hydraulického štěpení usilovaly dvě firmy v několika lokalitách. Vzbudilo to odpor místních obyvatel. Za kritiky těžby břidlicového plynu se postavil sněmovní petiční výbor. Výbor tehdy požádal ministerstvo životního prostředí, aby podniklo legislativní kroky, které by ukončily veškeré aktivity související s těžbou.

Tagy: Vláda ekologie Česko tezba TOP 09 regulace ČR břidlicový plyn

Zdroje: ČTK