Dnes je sobota 22. června 2024., Svátek má Pavla
Počasí dnes 24°C Dešťové přeháňky

Rodina přišla o Vánoce u prarodičů, kvůli byrokracii ji nepustili do letadla

Rodina přišla o Vánoce u prarodičů, kvůli byrokracii ji nepustili do letadla
Osmiletý Riley a dvouletá Emmie za babičkou a dědou nemohli odletět | zdroj: Profimedia

Bezpečnost nadevše, složitá byrokracie Jihoafrické republiky ale trestá běžné rodiny. Osmiletému Britovi Rileyovi Fernandezovi zakázaly aerolinky nastoupit do letadla a odletět na Vánoce za prarodiči, protože necestoval s oběma rodiči.

Rachelle Stassová s manželem Martinem plánovali dovolenou v Jižní Africe dva roky, chtěli na Vánoce navštívit Martinovy rodiče. Pořídili si kvůli tomu letenky už dva roky předem, aby měli jistotu, že se ve sváteční dny skutečně na palubu letadla dostanou. Zároveň se báli, že by to mohla být poslední návštěva Martinových rodičů.

Když ale přišli v sobotu k odbavovací přepážce na letišti v Manchesteru, narazili. Aerolinky odmítly odbavit osmiletého Rileye, Rachellina syna z předchozího manželství. Důvod? Necestoval s oběma biologickými rodiči.

Dokonce je nepřesvědčilo ani to, že Rileyův otec rychle dorazil na letiště, aby pracovníkům letecké společnosti Turkish Airlines osobně sdělil, že s výletem svého syna souhlasí a přinesl jeho rodný list. Personál odmítl, povolení nebylo na papíře s razítkem právníka.

Nakonec nepomohlo ani úřední svolení od jihoafrické vlády, které přišlo pouhé dvě minuty po zavření odbavovacích přepážek – tedy stále ještě před odletem letadla.

Úřední souhlas nebo úmrtní list a rodný list. Jinak má dítě smůlu

Za vše mohou nová pravidla, která v Jihoafrické republice začala platit od léta. Aby mohlo jakékoli dítě, tedy i z české rodiny, které do JAR cestuje jen s jedním rodičem, nastoupit do letadla, musí mít povolení od toho druhého s razítkem právníka. Musí mít s sebou zároveň plný rodný list. A pokud je částečný sirotek, musí s sebou rodič vézt také úmrtní list druhého biologického rodiče.

Za přehnanými bezpečnostními opatřeními stojí to, že se vláda snaží omezit obchodování s dětmi. Ročně v zemi zmizí v rukou obchodníků kolem 30 tisíc dětí.

Rodina Stassových se tak musela otočit a dlouho plánovanou dovolenou za 4000 liber (necelých 150 tisíc korun) vyhodit do koše. Své staré rodiče nemohl navštívit ani sám Martin Stasse a ukázat jim dvouletou vnučku Emmie.

Ze stejně bizarního důvodu – jeho manželka a Emmiina matka, která s ním na letišti byla a měla také letět, mu nedala svolení na papíře podepsané před právníkem.

"Nejvíc traumatizující na tom všem bylo, když se na nás Riley otočil a řekl: 'Jeďte všichni beze mě'. To prostě nedává smysl. Na dovolenou jsme se těšili takovou dobu, děti to pořádně nechápou – prostě pořád opakují, že za přepážkou byl zlý pán," říká Stassová.

Museli se tak všichni vrátit domů, kde na ně nečeká žádný vánoční dárek ani ozdobený stromeček.

Aerolinky si ale za svým postupem stojí. "Omlouváme se za nepříjemnosti, ale naši zaměstnanci postupovali správně. Nemůžeme dělat výjimky," řekl mluvčí Turkish Airlines Ali Genc.

Zdroje:
The Telegraph