Rodiče zavražděného chlapce ze Žďáru neuspěli, žalobci zamítli jejich stížnost

- Aktuality autor: roj

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství (VZS) nevyhověli stížnosti rodičů 16letého chlapce ze Žďáru nad Sázavou, kterého ve škole ubodala psychicky nemocná žena. Podávali stížnost proti zastavení trestního stíhání pachatelky kvůli její nepříčetnosti v době činu.

Na památku zabitého studenta Petra Vejvody vznikla v Novém Veselí dubová alej s jeho jménem

Na památku zabitého studenta Petra Vejvody vznikla v Novém Veselí dubová alej s jeho jménem,zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Otci studenta Kamilu Vejvodovi se rozhodnutí žalobců nelíbí. Útok byl podle něj naplánovaný a promyšlený. Žena, která chlapce ve škole zabila, byla podle posudků v době činu nepříčetná, což byl i důvod zastavení stíhání. Zástupci olomoucké státního zastupitekství zatím nechtějí své rozhodnutí komentovat. 

"Když už to takhle dopadlo, doufám, že paní Orlová alespoň dostane doživotní detenci. Není přece možné, aby se takový člověk vrátil do společnosti," řekl Vejvoda.

Podle státního zástupce Pavla Komára z VSZ oznámí žalobci své rozhodnutí až poté, co budou mít ověřeno doručení. "V okamžiku, kdy budeme mít potvrzeno doručení usnesení, zveřejníme tiskovou zprávu," uvedl Komár. Doplnil však, že podrobné důvody rozhodnutí VSZ zveřejňovat nebude. 

Podle žalobce Komára v případě, kdy je stížnost do usnesení zamítnuta, nabývá původní usnesení právní moci. Také podle otce zavražděného chlapce není proti usnesení vrchního státního zastupitelství stížnost přípustná, nicméně rodina prý se poradí s právníky o dalším možném postupu. 

Tragédie se stala ve žďárské střední škole loni 14. října. Šestadvacetiletá Barbora Orlová z Ostravska tam pobodala několik studentů. Šestnáctiletý Petr zemřel, když bránil spolužačku. Dvě studentky byly zraněny, další utrpěla šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. 

Státní zástupce Jiří Morava na začátku dubna oznámil, že zastavil její trestní stíhání. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se už dříve léčila. Žalobce zároveň podal k brněnskému krajskému soudu návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence. 

Tagy: Česko domácí žďárský masakr

Zdroje: ČTK