Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Američtí muslimové vybírají peníze na obnovu černošských kostelů

Američtí muslimové vybírají peníze na obnovu černošských kostelů
Kostel v Greeleyville vyhořel začátkem července | zdroj: Profimedia

Americké muslimské charity společně vybírají na obnovu černošských kostelů, které vyhořely v posledních týdnech. Díky internetové sbírce, která běží během Ramadánu, se na opravu církevních budov podařilo vybrat už přes 48 tisíc dolarů, uvedl list The Washinton Post.

V posledních týdnech vyhořelo osm kostelů navštěvovaných převážně černošskou komunitou, což vyvolalo obavy, zda nejde o sérii žhářských útoků. Obavy z dalších rasistických činů ještě zvýšil útok na kostel v Charlestonu, při němž zemřelo devět lidí.

"Nezáleží nám na tom, proč a jak tyto kostely vyhořely, chceme jen pomoci našim černým sestrám a bratrům dostat se co nejdříve zpět do svých svatyní," řekla Linda Sarsour, výkonná ředitelka Arabsko-americké asociace v New Yorku, serveru Huffingtonpost.com.

Organizace společně s dalšími dvěma muslimskými charitami sbírku s názvem "Odpověz s láskou" načasovala úmyslně na dobu Ramadánu. "Je Ramadán a během tohoto posvátného měsíce si užíváme krásu a posvátnost našich mešit. Všechny budovy, které slouží jako svatyně, by měly být místem, kde se lidé cítí v bezpečí a mohou zde najít své útočiště. Vyzýváme vás, pojďme se spojit a pomoci našim sestrám a bratrům ve víře," píše se ve sbírce.

Podle imáma Zaid Shaki je pomoc černošským kostelům pro muslimskou komunitu téměř povinností. "Chceme, aby naše Afroamerické sestry a bratři věděli, že v těchto temných hodinách stojíme při nich. Jako drobný symbol naší solidarity během svatého měsíce Ramadán sbíráme dary na obnovu sedmi farností, které byly vypáleny po rasistickém vraždění v Charlesonu," vysvětlil Shaki v úvodu sbírky.

Ta potrvá až do 18. července a cílová částka by měla přesáhnout 50 tisíc dolarů.

Zdroje: