Maďarsko a Řecko podporují ruský plynovod do Turecka. EU je proti

- Aktuality autor: pal

Ministři zahraničí Maďarska a Řecka podepsali v Budapešti prohlášení, ve kterém vyjadřují podporu plánovanému ruskému plynovodu Turkish Stream (Turecký proud). Obě země chtějí po EU, aby se podílela na financování potřebné infrastruktury. K prohlášení se mezitím připojily některé další státy, Makedonie, Srbsko i Turecko. Ve středu o tom informoval bruselský web EUObsever. 

Ilustrační foto: Nový ruský ropovod je podle některých představitelů EU jenom politický tah

Ilustrační foto: Nový ruský ropovod je podle některých představitelů EU jenom politický tah,zdroj: ThinkStock

V dokumentu se píše, že Turkish Stream bude představovat "důležitý příspěvek k energetické bezpečnosti Evropy". Brusel ovšem projekt nového plynovodu vnímá jako politický tah, který má za cíl oslabit Ukrajinu a zvýšit závislost unie na Rusku. Nejhlasitějším odpůrcem nového ruského plynovodu je Maroš Šefčovič, eurokomisař pro energetickou unii.

"Budapešťské prohlášení" je podle EUObserveru jen další ranou pro jednotný postoj unie k ukrajinské krizi. Letos v červenci totiž vyprší současné hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině. Moskva se tak snaží zajistit podporu některých členů unie, aby Brusel už sankce neprodlužoval. 

Turkish Stream bude náhradou za plynovod South Stream, který měl vést přes Černé moře do Bulharska a pak dále do Evropy. Projekt South Stream ovšem Rusko na základě námitek z EU loni v prosinci samo stoplo. Prezident Vladimir Putin už dříve naznačil, že Turkish Stream by měl končit na hranicích Řecka a Turecka a až bude vybudován, Rusko zastaví dodávky plynu do EU přes Ukrajinu. 

Tagy: Rusko Maďarsko Řecko Evropská unie South Stream energetická bezpečnost ropa a zemní plyn Turkish Stream

Zdroje: ČTK