Řecké odbory prodlužují generální stávku na dva dny

- Aktuality autor: Jan Pastor

Řecké odborové svazy hodlají generální stávku proti úsporným opatřením vlády vyhlášenou na 19. října prodloužit na dva dny. Protestní akce, při níž se má podle odborů téměř zastavit život v Řecku, by se tedy měla konat i 20. října, v den, kdy bude parlament hlasovat o úsporném balíčku, a tři dny před summitem EU, jejíž předáci budou hledat řešení krize.

"Chceme zamezit přijetí zákona, který zničí Řecko a jeho lid," řekl Ilia Iliopulos, generální tajemník odborového svazu ADEDY, který zastupuje veřejný sektor a je organizátorem stávky spolu s GSEE, reprezentujícím soukromý sektor.

Tyto dva svazy, které mají na 2,5 milionu členů, tedy polovinu řeckých pracujících, se často dostávají do sporů kvůli krizi. Nyní ale při organizování podle nich největší odborového akce za poslední měsíce daly spory stranou.

Nemám v úmyslu hlasovat proti zákonu

Úsporný balíček, který zahrnuje výrazné snížení mezd a důchodů a také propouštění v tradičně chráněném veřejném sektoru, prošel dnes předběžným hlasováním v parlamentních výborech navzdory námitkám mnoha členů vládnoucí strany PASOK.

"Nemám v úmyslu hlasovat proti zákonu, ale nikdo mi nemůže zabránit, abych ho kritizoval," řekl zástupce PASOK Leonidas Grigorakos. "To, co se děje, nemá obdoby. Ve společnosti je zmatek a obrovská nejistota. My politici musíme říci, kam země směřuje," dodal.

Druhý den je zavřena i Akropolis v Aténách

V řecké metropoli Aténách dnes zahájili 48hodinový protest proti novým úsporným opatřením vlády zaměstnanci MHD. Připojili se k nim i zaměstnanci státní elektrárenské společnosti na protest proti zavedení nové majetkové daně, která se má vybírat prostřednictvím účtů za elektřinu. Mnoho Řeků ji ale podle odborů nebude schopno zaplatit. Již druhý den je zavřena i Akropolis v Aténách.

Socialistická vláda premiéra Jorgose Papandrea se snaží prosadit drastická úsporná opatření, aby dostála slibům, které dala Evropské unii a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) za půjčky v celkové výši 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Ty mají zabránit bankrotu země.

Tagy: Řecko

Zdroje: ČTK