Zakladatel hedgeového fondu Rajaratnam jde na 11 let do vězení

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Newyorský soud poslal na 11 let do vězení zakladatele hedgeového fondu Galleon Raje Rajaratnama. Zároveň mu podle televize CNN vyměřil pokutu deset milionů dolarů (180 milionů korun).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Finančník byl shledán vinným z podvodu v případě zneužívání důvěrných informací při obchodování s cennými papíry. Jeho právníci se chtějí proti rozsudku odvolat.

Podle deníku The New York Times dostal Rajaratnam zatím nejvyšší trest v USA za zneužívání důvěrných burzovních informací. Přesto je rozsudek mírnější, než požadovalo státní zastupitelství - prokuratura chtěla pro Rajaratnama 19 až 24 let vězení.

Podvodně získané peníze propadnou ve prospěch státu

Rajaratnam si vytvořil síť vysoce postavených lidí, mimo jiné představitele firem IBM a Intel či konzultační společnosti McKinsey, kteří mu dodávali interní informace z významných podniků. Finančník díky nepoctivě získaným informacím získal výhodu na akciovém trhu, která mu při obchodování vynesla mezi lety 2003 a 2009 téměř 64 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Podvodně získané peníze nyní podle rozhodnutí soudu propadnou ve prospěch státu.

Podle analytiků jedenáctileté vězení pro Rajaratnama potvrzuje trend z posledních let, kdy jsou pachatelům hospodářské kriminality vyměřovány vyšší tresty.

Rajaratnamův obhájce rozsudek kritizoval, udělený trest je prý vyšší než za vraždu. Právník také tvrdil, že získané peníze šly do fondu Galleon a Rajaratnam z nich neměl osobní prospěch.

V důsledku toho je poškozována celá ekonomika

Obhájce rovněž argumentoval tím, že zneužívání důvěrných informací nikoho přímo nepoškodilo. Rajaratnamova činnost se tak prý velmi lišila od pyramidové hry, kterou provozoval finančník Bernard Madoff odsouzený ke 150 letům vězení. Jeho podvody způsobily škodu více než 65 miliard dolarů a mnoho Madoffových klientů přišlo o své úspory.

Prokuratura ale tento argument odmítala. Podle ní zneužívání důvěrných informací oslabuje důvěru ve finanční trhy. V důsledku toho je poškozována celá ekonomika, což ublíží i konkrétním lidem.

Tagy: vězení

Zdroje: ČTK