Policejní exprezident Martinů vyhrál konkurz na místo v Europolu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Bývalý český policejní prezident Oldřich Martinů vyhrál výběrové řízení na místo zástupce ředitele Evropského policejního úřadu (Europolu). Uvedl to dnes server Týden.cz. Oficiálně má ještě obsazení významné pozice odsouhlasit ve čtvrtek 20. října rada ministrů členských zemí v Bruselu.

Informaci serveru potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. "Ve velmi podrobném výběrovém řízení pan Martinů obsadil první místo. Tento výběr již posvětil Výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER)," řekl.

Souhlas rady ministrů by měl být podle serveru pouhou formalitou. To naznačuje i fakt, že obsazení funkce bude schvalovat rada složená z evropských ministrů zemědělství a rybolovu, a ne ministrů vnitra. Návrh na potvrzení výsledků výběrového řízení totiž prošel výborem COREPER jako takzvaný bod A. "Což znamená, že již může být bez problémů zařazen v podstatě na jakoukoli radu ministrů," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Novák.

Martinů nechtěl výsledky konkurzu komentovat

Sám Martinů ještě nechtěl výsledky konkurzu komentovat. "Dokud nebude ukončen celý formální proces výběrového řízení, tedy do konečného rozhodnutí rady ministrů, nemám právo se k celé věci vyjadřovat," sdělil.

Konkurzu se účastnilo 59 lidí z různých zemí EU. Komise hodnotila uchazeče o místo ve vedení Europolu podle jejich zkušeností, jazykových znalostí a dalších kritérií. Největšími konkurenty byli pro Martinů zřejmě uchazeči z Portugalska a Nizozemska. V jeho prospěch nakonec mohlo mluvit například to, že v minulosti vedl českou pobočku jiné mezinárodní policejní organizace, Interpolu, píše Týden.cz.

Zdroje: ČTK