Rath se cítí unavený, prosí aby mohl prerušit výpověď

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanec David Rath požádal soudce o přerušení své obsáhlé výpovědi, která trvá od středy. Žádost zdůvodnil únavou, v monologu chce pokračovat v pátek. Předseda soudního senátu Robert Pacovský mu vyhověl. Následovala výpověď spolupracující obviněné, podnikatelky Ivany Salačové. Rath a dalších deset lidí čelí obžalobě z manipulace zakázek ve Středočeském kraji.

David Rath je odváděn ze síně

David Rath je odváděn ze síně,zdroj: Isifa.com

Rathova dnešní výpověď trvala dvě hodiny, bývalý středočeský hejtman se v ní velice detailně zaobíral částí kauzy, která se týká rekonstrukce buštěhradského zámku. Svou vinu popírá. O některých skutečnostech, které jsou mu kladeny za vinu, se prý dověděl až z obžaloby. 

Po poslancově žádosti o přerušení výpovědi soudce přečetl velmi stručnou policejní výpověď slovenské podnikatelky Lucie Novanské, která se soudu neúčastní ze zdravotních důvodů. Novanská podle obžaloby pracovala ve firmě, která pořádala tendry pro Středočeský kraj, a umožňovala nastavení podmínek tendrů tak, aby vyhovovaly předem vytypovaným soutěžitelům. Za to údajně přijala úplatek ve výši nejméně 200.000 korun. 

Na policii Novanská využila svého práva odepřít výpověď, uvedla ale, že si není vědoma jakéhokoliv protiprávního jednání. Žádné peníze prý od nikoho nedostala. "Působí to na mě jako komplot," citoval ji dnes soudce. 

Podle obžaloby zmanipulovali obvinění celkem osm veřejných zakázek, a to nejméně od srpna 2011 do května 2012. Trestnou činnost prý koordinovala a řídila tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, exposlanec Petr Kott. Dvojice údajně využila svých úzkých osobních vazeb a vlivu na hejtmana Ratha, díky čemuž získala přístup k informacím o průběhu a podmínkách tendrů zadávaných Středočeským krajem. 

Někdejší člen ČSSD Rath se už ve středu zmínil o tom, že u soudu v souvislosti se svou obžalobou bude mluvit i o financování sociální demokracie. Dnes se k tomuto tématu nedostal. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však novinářům řekl, že z toho, co bude Rath vypovídat před soudem, žádnou obavu nemá. 

"My jsme policii poskytli všechny podklady, které si vyžádala. Provedli jsme vlastní audity hospodaření sociální demokracie, koneckonců, to hospodaření je pod veřejnou kontrolou. A já nemám vůbec žádné indicie, že by kauza Rath jakýmkoli způsobem souvisela s hospodařením sociální demokracie," prohlásil. Podle jeho názoru jde spíše o problém údajné trestné činnosti, která se odehrávala ve Středočeském kraji. "Není to problém sociální demokracie," dodal.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK