ODS tápe. Povede je do předčasných voleb tandem Kuba-Němcová?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Občanské demokraty by měl do předčasných voleb vést úřadující předseda strany Martin Kuba společně se šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou s tím, že Němcová by byla hlavní tváří pro volební kampaň strany. Myslí si to člen vedení strany, který řekl, že strana zároveň bude hledat nadstranické kandidáty. Už dříve se mluvilo o tom, že by například v čele kandidátky v Jihomoravském kraji mohl stát exministr školství Petr Fiala.

Martin Kuba

Martin Kuba,zdroj: Profimedia.cz

Němcová dnes dotaz, zda by mohla být hlavní tváří kampaně, nechtěla komentovat. Novinářům řekla, že o tom strana teprve bude diskutovat.

Podle člena vedení strany není pravděpodobné, že by se do předčasných voleb sešel kongres strany, který by mohl řešit případné změny ve vedení ODS.

Kuba stranu vede po rezignaci bývalého předsedy a expremiéra Petra Nečase. Ten odešel kvůli kauze kolem obvinění jeho spolupracovnice a přítelkyně Jany Nagyové a dalších lidí. Kuba se od té doby soustředí především na vnitrostranické záležitosti a potkává se se zástupci ODS v regionech.

Němcovou zase strana nominovala jako svoji kandidátku na premiérku pro případné pokračování koaliční spolupráce s TOP 09 a LIDEM. Ta se ale ve středu rozpadla poté, co dva poslanci ODS dohodu porušili a nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka. Němcová je populární političkou a mohla by straně, která je podle politologů dlouhodobě v krizi, pomoci.

Strana dosud s předčasnými volbami nepočítala, podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury bude muset rychle vyřešit, jak sestaví kandidátky. Rozpuštění Sněmovny nyní zřejmě podporuje většina poslanců, mimořádná schůze by se za tímto účelem mohla sejít příští týden.

Tagy: ODS krize v ODS předčasné volby 2013 předvolební kampaň

Zdroje: ČTK