Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Rath má jasno: Moje poprava byla na objednávku od Pospíšila

Rath má jasno: Moje poprava byla na objednávku od Pospíšila
David Rath | zdroj: Profimedia

Exposlanec David Rath po propuštění z vazby poskytl časopisu Týden další z mnoha rozhovorů. Ačkoli některé informace zazněly už dříve, bývalý hejtman Středočeského kraje nově například prozradil, jak by naložil s krabicí vína poté, co by doma zjistil, že neobsahuje láhev alkoholu, ale sedm milionů korun. Zdůraznil také roli exministra Jiřího Pospíšila (ODS) ve své kauze.

Podle časopisu Týden udělal pobyt ve vazbě z dříve arogantně působícího politika člověka se vším smířeného. Své ostré výroky například na adresu předsedy Věcí veřejných Víta Bárty v odposleších, kde ho označil za "ksindla, kterej fízloval a vydíral lidi", hodnotí nyní "jako hloupé tlachy".

David Rath byl policií zadržen v polovině května loňského roku, kdy si nesl krabici, ve které - jak se prý domníval - měla být láhev vína. Když ale vyšetřovatelé nahlédli dovnitř, našli místo toho sedm milionů korun. Bývalý poslanec o tom prý neměl ani tušení, kdyby krabici otevřel až doma, prý by dost koukal.

Týdnu prozradil, jak by se v takovém případě zachoval. "Otázka je, zda bych krabici otevřel ten večer, nebo bych ji strčil do sklepa a otevřel to třeba za týden. Ale ihned, jak bych to udělal, bych zajel za doktorkou Pancovou a zeptal se jí, co to má znamenat, jestli se třeba nespletla. Nebyla tam nějaká domluva, že tam bude něco takového," řekl Rath.

Nechce tvrdit, že peníze dala do krabice policie, ale hypotéz je prý několik. Včetně té, že se jeho spoluobviněná, Kateřina Pancová, spletla a chtěla dát obnos někomu jinému.

Obětní beránek Jiřího Pospíšila

Sám stále trvá na tom, že je nevinný a že kauza má politický podtext. "Myslím si, že tam mohl hrát významnou roli pan Pospíšil," ukazuje Rath přímo na exministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila. Bývalý hejtman se domnívá, že někoho v Parlamentu dráždil, lezl mu na nervy.

Na mysli má lidi, kteří Jiřího Pospíšila podporovali. "Tuto skupinu jsem u soudu označil za novou justici. Když to zjednoduším, tito lidé měli svatý cíl, kterým je boj proti korupci, a bylo jim jedno, jestli je to korupce skutečná, nebo domnělá. Prostě použitím všech neférových metod dosáhnout svého cíle. Já jsem byl jen dílčím pilotním projektem," přemítá Rath.

Nepřímo také říká, že Pospíšil zničil ODS, aby se nyní mohl jako zachránce postavit do jejího čela. "Nemám důkazy, že tomu tak je. Ale když se podívám, komu to v ODS jednoznačně prospívá, tak je to pan Pospíšil. Kdo měl vazby na justici a státní zástupce? Které lidi na jaké posty prosazoval? Jaké zákony navrhoval? V jím navržené novele trestního zákoníku se sazba za podplácení zvýšila tak, že je nyní přípustná takto dlouhá vazba," spekuluje exposlanec.

Rath odmítá, že by představa, že finální podoba trestního zákoníku a jeho kauza spolu souvisely, byla přitažená za vlasy. "Má to logickou konsekvenci. Nejdříve udělali zákon a pak si mě vybrali jako obětního beránka. Zájem Pospíšila byl svézt se na vlně boje s korupcí, být populární, oblíbený a postupně se dostat až na pozici předsedy ODS. A k tomu potřeboval ještě druhý krok - zbavit se silného protivníka, který ho nemá rád, tedy Nečase. Mně to logiku dává," uzavřel toto téma David Rath.


Zdroje: