Soud projedná údajný teroristický útok na exministra Kalouska

- Aktuality autor: Michal Polák

Pražský městský soud v úterý projedná údajný teroristický útok. Mluvčí soudu Markéta Puci  sdělila, že obžalovaný muž podle spisu hrozil atentátem bývalému členovi vlády i jeho příbuzným. Podle informací ČTK je tímto politikem exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Za teroristický útok i za samotnou výhružku takovým útokem hrozí až 15 let vězení. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Podle trestního zákoníku se teroristického útoku dopustí mimo jiné ten, kdo vyhrožuje provedením útoku, jenž ohrožuje život člověka s cílem způsobit smrt, a to v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky, narušit základní politickou strukturu České republiky a protiprávně přinutit vládu, aby něco konala. 

Obžaloba klade za vinu Zbyňku Průšovi, že loni v dubnu odeslal z e-mailové adresy kalouskuuzbrzosedockas@seznam.cz anonymní zprávu na Kalouskův poslanecký e-mail kalousek@psp.cz. Ve zprávě prý mimo jiné napsal, že vláda mu brání ve spokojeném životě, systém vlády dovádí k zoufalství a sebevraždám jeho blízké známé a on sám, jakožto vysoce vzdělaný člověk, přesně ví, jak většinu ministrů zničit i přesto, že bohužel padnou nevinní lidé. 

Průša je obdivovatel totalitních režimů a diktatur

Dále uvedl, že má přístup k velkému množství trhavin, že se oblepí několika kilogramy silné výbušniny a "pokusí se všechny zlikvidovat najednou uprostřed nějakého důležitého zasedání vlády, kde se bude nacházet co nejvíce jejich členů". Dodal, že atentát vykoná, pokud do dvou měsíců nenastanou "pozitivní změny týkající se občanů ČR, respektive zlepšení celkové situace v zemi". 

Tři dny po uplynutí stanovené dvouměsíční lhůty pak prý na adresu kalousek@psp.cz odeslal další anonymní zprávu, kterou označil jako "odsuzující rozsudek za vlastizradu" a v níž již hrozil přímo Kalouskovi a jeho příbuzným "nečekanou fyzickou likvidací, která bude mít formu atentátu". Podle obžaloby je Průša obdivovatelem totalitních režimů a diktatur. 

Hlavní líčení nařídil předseda soudního senátu Alexander Sotolář na úterý a středu. Jako poškozený by měl přijít vypovídat i Kalousek.

Tagy: soud TOP 09

Zdroje: ČTK