Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Rakovinu vaječníků prý dokážou včas odhalit pravidelné krevní testy

Rakovinu vaječníků prý dokážou včas odhalit pravidelné krevní testy
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Na rakovinu vaječníků, které se také říká tichý zabiják, se většinou přijde až v pokročilém a často už neléčitelném stadiu. Tým odborníků z londýnské University College během rozsáhlého výzkumu zjistil, že pomocí krevních testů se dá zákeřná nemoc odhalit mnohem dřív, než se projeví příznaky.

Lékaři v největší světové studii zaměřené na karcinom vaječníků mezi lety 2001 až 2011 pravidelně testovali více než 46 tisíc žen. Nyní první výsledky studie publikované v odborném časopise Journal of Clinical Oncology ukazují, že pravidelné krevní rozbory odhalí v 86 procentech případů rakovinu dřív, než by se tomu stalo na základě ultrazvukových vyšetření.

Její přítomnost se dá poznat podle hladiny nádorového markeru CA125. Lékaři u žen jeho hladinu dlouhodobě sledovali a při zvýšení je poslali na doplňující, například ultrazvukové vyšetření. Dosud bylo na základě hladiny CA125 těžké rakovinu rozeznat, protože nelze stanovit univerzální hladinu pro všechny ženy.

Výzkum však ukázal, že pravidelné sledování mohou u konkrétní ženy odhalit odchylku a pomoci tak včasné diagnóze. U každé čtvrté ženy se zvýšenou hladinou markeru se zjistila rakovina v nejranějším stádiu, tedy jen v jednom vaječníku, kdy je šance na uzdravení 85 procent.

"Tyto vzrušující první výsledky by mohly položit základ národního screeningového programu pro rakovinu vaječníků," reagoval na výsledky profesor Patrick Maxwell z britské Rady pro lékařský výzkum. Konečné výsledky by měly být známé v průběhu ruku.

Ženy často vyhledají lékaře až ve chvíli, kdy je nádor v takovém stadiu, že je léčba jen velmi málo účinná. Hlavními příznaky jsou totiž bolest břicha, nadýmání, zácpa či časté močení, které připisují trávicím obtížím a k lékaři tolik nespěchají. I proto se rakovině vaječníků říká tichý zabiják.

Průměrná doba přežití se pohybuje od dvou do čtyř let od diagnostiky, pět let přežije jen minimum pacientek. Ročně lékaři v Česku přijdou na 1250 nových případů, 750 žen na rakovinu zemře. 

Zdroje: