Pumový atentát v Turecku si vyžádal osm mrtvých a na 50 zraněných

- Aktuality autor: Michal Polák

Nejméně osm mrtvých a na 50 zraněných si dnes vyžádal výbuch silné nálože nastražené v autě u policejní stanice na jihovýchodě Turecka, kde působí kurdští separatisté. S odvoláním na místní média a úřady to uvedly tiskové agentury.

Neznámí útočníci umístili dálkově ovládanou výbušninu do auta a odpálili ji krátce po 19:00 SELČ u policejní stanice ve městě Gaziantep, upřesnila radnice města. Mezi postiženými jsou policisté i civilisté. V místě exploze začalo hořet několik aut včetně autobusu, ve kterém zahynuly tři osoby. Podle médií jsou za útokem nejspíš kurdští separatisté.

Nelegální Strana kurdských pracujících (PKK) zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř třiceti lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45.000 lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka, PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.

Turecké úřady sdělily, že v provincii Hakkari na jihovýchodě země sousedící s Íránem a Irákem dnes také zemřeli dva vojáci při výbuchu miny, kterou na dálku nechali explodovat na silnici rebelové PKK.

Tagy: smrt zranění výbuch auto Turecko

Zdroje: ČTK