Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Provozovatelé herních automatů: Nový loterijní zákon je likvidační

Provozovatelé herních automatů: Nový loterijní zákon je likvidační
zdroj: Profimedia

Ve sněmovně vzniká další paskvil. Kvůli novele loterijního zákona přijde stát o miliardy na daních, o další může přijít kvůli následným arbitrážím a žalobám

Do poslanecké sněmovny míří kontroverzní novela loterijního zákona. Ta, pokud projde v navrhovaném znění, výrazně ztíží fungování provozovatelů výherních automatů. Provozovatelé výherních automatů dokonce hovoří o likvidaci celého tohoto legálního odvětví. Novelizace totiž navrhuje dramatické snížení herních limitů a také zkracuje platnost již vydaných povolení na jediný rok.

Pokud by skutečně zanikla většina heren, v praxi by to znamenalo, že stát přijde na daních zhruba o pět miliard korun. O práci má přijít kolem šedesáti tisíc lidí – jen v podpoře v nezaměstnanosti by tak stát těmto lidem vyplatil dalších téměř pět miliard korun. Navíc by to vše vedlo pouze k přesunu hráčů buďto na internet, kde v České republice není hazard téměř regulován ani daněn, navíc prostředí internetových sázek je zcela bez limitů, za večer tak klidně můžete prohrát letité úspory, a také ke vzniku ilegálních heren, které sebou kromě obřích daňových úniků přinášejí i další negativní společensko patologické jevy.

„Je absolutním nesmyslem, že nám vadí regulace hazardu. V Evropě je řada zemí jako třeba Slovensko, Dánsko, nebo Německo, kde je hazard velmi rozumně regulován. Výsledkem je ten, že tam hazard slouží především jako zábava pro lidi a jeho negativní vlivy jsou velmi omezeny. A o to bychom stáli i u nás. Navrhovaná novelizace zákona, ale nemá hazard regulovat, nýbrž zničit,“ tvrdí Petr Jedlička, analytik společnosti Rebuy Stars. „Díky navrhované novelizaci stát absolutně ztratí přehled o tom, kolik peněž se na automatech prohraje a tedy i o tom, kolik se z toho má zaplatit daň. Návrh zákona totiž na stejnou úroveň a stejné limity staví VLT, kterou jsou napojené na centrální systém, který pro ministerstvo financí přesně a nezpochybnitelně eviduje, kolik se na všech VLT otočí peněž, s mechanickými VHP, u kterých je jakákoliv centrální evidence absolutně technicky nemožná a tudíž jsou pro stát z hlediska výběru daní zcela nevyhovující.

Limity, které platili pro VLT se nyní mají snížit na limity, které platí pro VHP. Jelikož se jedná ale o zcela odlišné přístroje, není možné, aby se na ně vztahovala stejná omezení. V praxi to bude znamenat likvidaci všech provozovatelů VLT,“ vysvětluje Jedlička. Další ztráty pak mohou pro stát znamenat žaloby a arbitráže současných provozovatelů VLT. „Stát by novelou zcela změnil podmínky, které provozovatelům VLT garantoval a na jejichž základě oni provedli své investice. Jde například o délku platnosti povolení, které na provoz VLT získali. Tím by měli podle zákona právo na kompenzaci za zmařené investice, které se podle odhadů budou pohybovat až v řádech desítek miliard korun,“ uzavírá analytik společnosti Rebuy Stars.