Protikorupční policie zasahuje ve státních exportních firmách ČEB a EGAP

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 1. 2014 12:15) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Protikorupční policie od rána zasahuje v pražském sídle státních společností Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), které pomáhají českým firmám s exportem. Podle mluvčí EGAP Hany Hikelové si policisté vyžádali materiály k více než deseti obchodním případům. Podle jejích informací od vedení EGAP se policejní zásah týká také některých dříve medializovaných kauz, s největší pravděpodobností rovněž financování výstavby skláren v Rusku.

Protikorupční policie

Protikorupční policie,zdroj: Profimedia.cz

Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB, řekl mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

"Předáváme dokumentace k vyžádaným obchodním případům, o které Policie České republiky žádá," uvedla Hikelová. "S největší pravděpodobností mezi těmi případy budou i sklárny, o kterých se ale v médiích psalo v posledním roce a půl velmi často," dodala. Exportní pojišťovna podle ní poskytuje policistům plnou součinnost, spolupracuje s nimi celé představenstvo EGAP, které je v budově.

Vede stopa do Ruska?

Podle informací z loňského listopadu musel EGAP vyplatit na pojistném plnění 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí, které se týkaly pojištění vývozu sklářské technologie do Ruska a na Ukrajinu v letech 2005 až 2009. Pojištěným subjektem byla ČEB a vývozcem Sklostroj Turnov. Podle serveru Insider patřila k nejproblematičtějším klientům ČEB ruská podnikatelská rodina Sadovských, která na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik.

Policisté do sídla obou institucí v centru Prahy přišli mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Do budovy nepouštějí zaměstnance ani návštěvníky, zjistil zpravodaj. Zaměstnanci se mohou zapsat na recepci, kde jsou policisté v uniformách i v civilu, a odcházejí. Zaměstnanci budou podle Hikelové pracovat z domova, někteří musejí počkat na otázky policie.

Protikorupční policie, ani Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) policejní zásah blíže nekomentovaly. "Provádíme úkony trestního řízení, bližší podrobnosti nebudeme poskytovat," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "Pod dozorem státního zástupce VSZ Útvar odhalování korupce a finanční kriminality provádí úkony trestního řízení. Žádné další podrobnosti teď sdělovat nemůžeme," řekla šéfka VSZ Lenka Bradáčová.

Banka porušila zákon

Vláda předloni v říjnu vzala na vědomí zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Server Insider poté napsal, že ČEB může přijít kvůli nesplácení vývozních úvěrů, pro něž si u dlužníků nezajistila zástavy, až o sedm miliard korun.

Loni média informovala také o dalších problémech ČEB v Rusku. ČEB musela podle Insideru na podzim stáhnout z Ruska šéfa své moskevské kanceláře Jaroslava Poříze, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo. Podle dnešních informací Lidových novin by mohl policejní zásah souviset rovněž s úvěrovými případy, které spadaly do kompetence bývalé vysoce postavené manažerky ČEB Miroslavy Hrnčířové. Ta působila v ČEB jako členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele.

Budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat". "Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí," řekl Sobotka deníku.

Tagy: protikorupční policie policejní zásah

Zdroje: ČTK