Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Noviny nachytaly Bělobrádka s Mládkem na schůzce s mocným podnikatelem

Noviny nachytaly Bělobrádka s Mládkem na schůzce s mocným podnikatelem
Pavel Bělobrádek | zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Lidové noviny odhalily nečekanou schůzku dvou kandidátů na ministry ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) s jedním z nejvýznamnějších českých developerů. V luxusní italské restauraci Cantinetta Fiorentina se setkal budoucí ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a šéf lidovců mířící na post ministra bez portfeje pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek s podnikatelem Luďkem Sekyrou.

Když do restaurace dorazil fotoreportér deníku, na místě zastihl pouze Sekyru. Účastníci schůzky prý nicméně setkání potvrdili. Sekyra patří zároveň mezi velmi štědré sponzory lidovců. Právě proto podle LN vzbuzuje jeho schůzka s dvěma budoucími ministry otázky. Odpovědi účastníků, co bylo předmětem schůzky, se navíc poněkud rozcházejí. Lidové noviny patří do vydavatelství MAFRA, které ovládá předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Řešil jsem lidoveckého náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu," řekl LN Mládek. Vysvětlil i to, proč se schůzky účastnil i známý developer: „Pan Sekyra je od KDU-ČSL. Je na předsedovi KDU-ČSL, koho s sebou na jednání vezme."

Bělobrádek se Sekyrou ale mají na setkání jiný pohled. „S panem Mládkem jsem měl pracovní schůzku nad náměstky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, nad spoluprací resortu a Rady pro vědu, výzkum a inovace a nad systémem vědy, výzkumu a inovací. Pan Sekyra nás později přišel pozdravit," napsal ve své odpovědi šéf křesťanských demokratů.

Sekyra odpověděl stručně: „Nebylo to plánované, spíš náhodná schůzka. Co se týká kandidátů na ministry, ti se potkávají, to je zřejmé."

Sekyrovo spojení s politiky

Mládkovu verzi Bělobrádek přímo popřel. „Náměstka jsem řešil já s panem Mládkem. Pan Sekyra tam za KDU-ČSL nebyl a ani k tomu nemá mandát. Náměstky si umím vyjednat sám a opravdu k tomu nikoho nepotřebuju," uvedl.

Jak sám Sekyra před časem uvedl, „éra lobbistů a kmotrů skončila". Podle něj je na čase, aby se podnikatelé setkávali přímo s politiky, čehož se nejspíš hodlá nyní držet. Podle deníku už v minulosti prokázal, že si umí najít cestu do nejvyšších pater politiky. Lobboval za něj například tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer.

Zdroje: