Proti Majdanu demonstrovalo v Moskvě na 35 tisíc lidí
21. 2. 2015 – 16:19 | Zpravodajství | art
Výročí ukrajinského povstání na kyjevském náměstí Nezávislosti nezůstalo bez povšimnutí ani v Moskvě, kde proti Majdanu v sobotu protestovalo na 35 tisíc lidí. Část Rusů totiž s událostmi, které na Ukrajině vedly k výměně vlády, nesouhlasí a vržení prezidenta Viktora Janukovyče považují za nelegitimní. Tento názor zastává i ruský prezident Vladimir Putin.
Akci uspořádala ruská filiálka hnutí Antimajdan, které na Ukrajině bojovalo za spojenectví s Ruskem. Jedním z představitelů ruské odnože je i poslanec dolní komory ruského parlamentu Dmitrij Sablin. Cílem Antimajdanu je podle jeho slov obrana Ruska před případnou barevnou revolucí.
Demonstranti vyšli do moskevských ulic s heslem 'Nezapomeneme, neodpustíme'. Na Rudé náměstí dorazili motorkáři, váleční veteráni, důchodci, představitelé studentských organizaci a samozřejmě provládní uskupení.
Nad davem vládly ruské vlajky a transparenty obviňující ukrajinskou vládu z fašismu. Mezi nápisy se objevilo i 'Chcípni, Ameriko'.
Organizátoři předpokládali, že se sejde zhruba deset tisíc lidí, takže finální účast jejich očekávání výrazně předčila.
Ruská verze Antimajdanu vznikla v půlce ledna a ke hnutí se hlásí i motorkářský klub Noční vlci, se kterým mají Putin a politici z vládní strany Jednotné Rusko vřelé vztahy.