Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Proč máme noční můry, a co znamenají?

Proč máme noční můry, a co znamenají?
Freddie Kruger byl pro mnoho filmových diváků ztělesněním nočních můr. Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Psychologové obvykle definují noční můru jako „děsivý sen“. Většina dětí zažila noční můru a některé z nich dokonce každou noc. Děsivé sny mají ale i dospělí. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že noční můry dospělých mohou mít řadu racionálních příčin. 

Lidé, kteří trpí nějakou formou úzkosti, zažívají v noci děsivé sny, které se vážou k jejich denním zážitkům. Většina léků, která má jako vedlejší příznak noční můry, může prohlubovat úzkost (některé léky na malárii) nebo vyvolávat tzv. živé sny (některé druhy antidepresiv).

Dva druhy nočních můr 

Noční můry můžeme rozdělit do dvou kategorií. Za prvé jsou to noční můry, ve kterých vystupuje nějaká děsivá postava. Spouštěčem může být např. hororový film nebo drama.

Zajímavé je, že člověku se v takových snech nezdají jenom postavy, ale že ho pronásledují některé detaily, kterých si na těchto postavách všiml, např. upíří zuby, odpadávající části těla. Na druhou stranu jsou lidé, kteří tento druh nočních můr přímo vyhledávají a porovnávají je právě s filmy.

Tento druh nočních můr nám samým vlastně odhaluje potřebu ochránit sebe sama. Mnoho terapeutů dokonce doporučuje, aby lidé, kteří tento druh snů mají, o nich více přemýšleli. Tyto sny totiž mohou koneckonců inspirovat i k vytvoření uměleckého díla.

Noční můry jako druh terapie

Druhá kategorie by se dala pojmenovat jako posttraumatické noční můry. Týká se lidí, kteří v životě utrpěli nějaký šok či prožili nějakou děsivou událost, která se jim ve snech stále vrací. Je také možné, že ona opakující se děsivá událost se ve snu ještě zhoršuje.

Posttraumatické noční můry mohou být na druhou stranu účinnou terapií. Existuje terapeutická metoda spočívající v tom, že traumatická událost se ve snu promění v něco pozitivního.

Např. místo toho, aby byl člověk ve snu spálen požárem, tak se ho pokusí uhasit. Nebo pokud je ve snu napaden, bude s útočníkem bojovat. Tato metoda ovšem vyžaduje zkušeného terapeuta.

Oba druhy nočním můr mají jedno společné. Většinou se odehrávají v tzv. REM fázi spánku. Posttraumatické noční můry se ale mohou odehrávat ve všech spánkových fázích.

Dospělí se ale obvykle dokáží s nočními můrami vypořádat sami. Problém nastává např. u dětí, které si sny většinou nedokáží vyložit. Tady mohou pomoci rodiče, ale měli by užívat takový způsob formulace výkladu snů, který je dítěti blízký, např. formou obrázků nebo pohádek. 

Zdroje: