Problém 'nalezeného' exšéfa Interpolu: Vyšetřují ho kvůli úplatkům, ve hře však může být víc

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej přijímal úplatky a je podezřelý z porušení zákona, tvrdí čínské ministerstvo státní bezpečnosti. Meng byl od konce září pohřešován a na svou vedoucí funkci v Interpolu rezignoval. Čína o víkendu oznámila, že muž je vyšetřován kvůli porušení neupřesněného zákona.

Meng Chung-Wej

Meng Chung-Wej,zdroj: Profimedia.cz

Pan Meng "přijímal úplatky a je podezřelý z porušení zákona", uvedlo dnes ministerstvo státní bezpečnosti. Podle úřadu je vyšetřování "naprosto správné, aktuální a uvážlivé".

Meng byl nezvěstný od své zářijové cesty z Francie, kde Interpol sídlí, do Číny. Francouzská policie se začala případem zabývat, když Mengova manželka ohlásila, že nemá o muži zprávy.

Meng byl v čele Interpolu dva roky jako vůbec první Číňan. Už od dubna 2004 je náměstkem čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a byl jím tak i v době, kdy toto ministerstvo vedl Čou Jung-kchang, který byl v roce 2015 odsouzen k doživotnímu trestu a propadnutí majetku za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí.

Čínské úřady dnes naznačily, že vyšetřování Menga může kromě podezření z korupce souviset i s jeho politickými ambicemi. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti totiž dnes také zdůraznilo, že političtí představitelé by nikdy neměli "vyjednávat o podmínkách a handrkovat se" o funkce ve vládnoucí komunistické straně.

Podle tvrzení vysokých čínských představitelů kdysi mocný Čou Jung-kchang "osnoval spiknutí s cílem zmocnit se vedoucí pozice ve straně". Čou byl v minulosti členem devítičlenného stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny. Na vrcholu své moci měl pod kontrolou policii, civilní rozvědku, polovojenskou policii i soudy a disponoval rozpočtem ve výši 2,5 bilionu korun.

Meng se ve svých předchozích funkcích nepochybně dostal do blízkého kontaktu s představiteli čínského bezpečnostního sektoru, včetně Čoua, napsala agentura AP.

"Měli bychom rezolutně bojovat proti korupci a vymýtit škodlivý vliv Čou Jung-kchanga," uvedlo dnes k Mengovu případu kromě jiného čínské ministerstvo státní bezpečnosti.

Nástupce Meng Chung-weje v úřadu bude zvolen na schůzi Interpolu, která se uskuteční 18. až 21. listopadu v Dubaji. Do té doby Interpol dočasně povede Jihokorejec Kim Čong-jang. Ten dnes prohlásil, že Peking organizaci o vyšetřování Menga neinformoval. "Je politováníhodné, že šéf této organizace musel odstoupit takovýmto způsobem a že jsme nebyli předem informováni o tom, co se děje," řekl Kim Čong-jang.

"Pořád ještě nemáme dostatečné informace o tom, co se (s Mengem) děje, a jestli jeho vyšetřování má něco společného s čínskou domácí politikou," dodal.

Tagy: Čína zahraničí interpol čínská politika korupce a úplatkářství diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK