Premiér slibuje konec front na úřadech už příští rok. Babiš tomu nevěří

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly začít fungovat už v roce 2018. Oznámil to na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové. Průkazy by měly být vydávány zadarmo a některé záležitosti by s nimi bylo možné vyřídit bez návštěvy úřadů. Podobně by měli podle premiéra fungovat i lékařské recepty, či neschopenky.

S elektronickými občanskými průkazy by podle premiéra odpadla nutnost osobně navštěvovat úřady

S elektronickými občanskými průkazy by podle premiéra odpadla nutnost osobně navštěvovat úřady,zdroj: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ale dnes na konferenci upozornil na pomalé uskutečňování projektů takzvaného e-Governmentu, tedy elektronizace veřejné správy. V oblasti informačních technologií ve státní správě prý vidí řadu věcí, které odporují zdravému rozumu.

Premiér Sobotka řekl, že ministerstvo vnitra je na zavádění občanských průkazů s elektronickým čipem připraveno, ale je třeba dokončit schválování zákona, který už delší dobu leží v Parlamentu. Elektronické průkazy budou podle něj vydávány zdarma.

Elektronická neschopenka by měla podle Sobotky omezit administrativu, umožnila by také lepší kontrolu. Premiér dnes také označil za důležité, aby v příštím roce začal fungovat takzvaný elektronický recept. "Je to věc, která sníží administrativu v oblasti zdravotnictví a umožnila by lepší kontrolu, jak vynakládáme finanční prostředky na léky," řekl.

Babiš dnes uvedl, že v oblasti e-Governmentu vidí spoustu plánů, ale jejich realizace je pomalá. "Potřebná legislativa je pomalu schvalována, strategické dokumenty a projekty váznou v nekonečném projednávání," řekl vicepremiér. Ve svém projevu dodal, že v ČR je 6686 informačních systémů, které stály 134,5 miliardy korun. Roční provoz stojí 24,3 miliardy korun.

Vicepremiér také řekl, že ve oblasti informačních technologií ve státní správě vidí řadu věcí, které odporují zdravému rozumu. "Nechápu, proč investujeme do tolika různých systémů a ještě k tomu každý úřad samostatně, nechápu, proč neumíme lépe využívat data," řekl Babiš. Za problém považuje také nedostatek kvalifikovaných lidí.

Tagy: Česko domácí občanský průkaz český premiér byrokracie informační technologie

Zdroje: ČTK