Před sídlem OSN zavlaje vlajka Palestiny, rozhodlo Valné shromáždění

- Aktuality autor: pal

Valné shromáždění OSN rozhodlo, že před sídlem organizace v New Yorku může vlát vlajka Palestiny. Příslušnou rezoluci podpořilo 119 zástupců členských států. Proti rezoluci hlasovaly Spojené státy a Izrael. Pětačtyřicet zemí se naopak hlasování zdrželo. 

Palestinská vlajka zavlaje před sídlem OSN i přes nesouhlas Izraele a USA. Ilustrační foto

Palestinská vlajka zavlaje před sídlem OSN i přes nesouhlas Izraele a USA. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Palestina je v současnosti pozorovatelským státem v OSN. Podle rezoluce, navržené Palestinci, mají být před sídlem této organizace v New Yorku po vlajkách členských států OSN vztyčeny také vlajky nečlenských pozorovatelských států, jako je Palestina.

"Je to krok k uznání Palestiny jako plně členského státu OSN," řekl podle agentury Reuters ve čtvrtek palestinský premiér Ramí Hamdalláh.

Vlajka nenahradí mírové rozhovory

Podle velvyslankyně USA při OSN Samanthy Powerové ale vztyčení palestinské vlajky nenahrazuje izraelsko-palestinské mírové rozhovory a "nepřiblíží obě strany míru". "Žádné hlasování nedokáže přeměnit symbolické gesto...ve stát," uvedla také podle agentury AFP.

Status pozorovatelského státu má v OSN kromě Palestiny už jen Vatikán. Ten na návrh rezoluce v srpnu reagoval chladně.

Vlajka by měla být před sídlem OSN už na konci září

Palestinci svou iniciativu původně předložili jako výsledek společného úsilí se Svatým stolcem. Vatikán ale rezoluci odmítl podporovat a požádal, aby byl jeho název z textu vyjmut.

Ve středu se Svatý stolec nechal slyšet, že zatím nerozhodl, zda v případě souhlasu členských států OSN s rezolucí svou vlajku vedle palestinské vyvěsí.

Palestinci očekávají, že jejich vlajka před newyorským sídlem OSN zavlaje 30. září. Ten den má totiž u příležitosti výročního zasedání Valného shromáždění OSN vystoupit s projevem předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Tagy: zahraničí OSN Palestina Spojené státy Valné shromáždění OSN

Zdroje: ČTK