Palestina požádala o vstup do OSN. Izrael a USA jsou proti

- Aktuality autor: Michal Polák

Palestina dnes podažádala o plné členství v OSN, tedy o uznání státnosti. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás žádost kolem 17:45 SELČ předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, který ji podle procedury postoupí Radě bezpečnosti OSN.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oznámily to agentury AP a Reuters s odvoláním na zdroj z OSN. Abbás má vzápětí vystoupit ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Proti Abbásovu záměru se ostře stavějí Izrael a USA, které předem oznámily, že budou palestinskou přihlášku v RB OSN vetovat. Jejich stanovisko, že k vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu a vyhlášení palestinského státu nemohou vést jednostranné kroky, nýbrž jen mírová jednání završená dohodou, podpořil v dnešním vystoupení ve VS český prezident Václav Klaus.

Přesná podoba palestinské přihlášky do OSN nebyla do poslední chvíle známa. Podle nejmenovaného vysokého palestinského činitele, citovaného agenturou AP, obsahuje tři části: oficiální žádost o přijetí, závazek dodržovat Chartu OSN a dopis Pan Ki-munovi. V něm prý Abbás generálního tajemníka vyzývá, aby palestinskou žádost bezodkladně postoupil Radě bezpečnosti OSN i Valnému shromáždění OSN.

194. člena OSN

Abbás žádá přijetí Palestiny za 194. člena OSN v jejích hranicích z doby před takzvanou šestidenní válkou z roku 1967. Palestinský stát by tak zahrnoval západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

To je jeden z důvodů, proč Abbásovu iniciativu ostře odmítlo islamistické radikální hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy. Žádostí podanou v této podobě se Abbás podle Hamasu "zříká palestinských územních nároků a ustupuje od práv Palestinců". Cílem hnutí je palestinský stát na územích z dob britské mandátní správy, tedy od řeky Jordán po Středozemní moře.

Abbáse neodradila od předání přihlášky Palestiny do OSN ani horečná diplomatická aktivita z posledních týdnů a dnů. Své rozhodnutí odůvodnil bezvýsledností dosavadních jednání s Izraelem, která po více než dvou desetiletích navíc loni na podzim zcela uvázla. Palestinci podmiňují jejich obnovu zastavením veškeré izraelské výstavby v osadách na západním břehu Jordánu, Izrael chce rozhovory obnovit bez předběžných podmínek.

Stále nevyřešeny zůstávají klíčové sporné body mezi Palestinci a Izraelem: kromě židovských osad na palestinských územích k nim patří i otázka hranic, problém palestinských uprchlíků a budoucí status Jeruzaléma.

Zdroje: ČTK