Pře o uprchlíky hýbe koalicí, hrozí její pád?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 6. 2018 17:31) - Aktuality autor: šar

Většina Němců je pro to, aby skončila současná velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), pokud se CSU neprosadí se svým požadavkem vracet část migrantů rovnou na německých hranicích. Ukázal to průzkum veřejného mínění, o němž informuje list Augsburger Allgemeine. CDU a CSU dnes o problému jednaly několik hodin, kancléřka Angela Merkelová neustoupila. 

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

Pro ukončení koaliční spolupráce v případě, že Německo nezačne z hranic vracet žadatele o azyl, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, je 53 procent Němců, opačný názor jich má 40 procent.

Ještě výraznější je tento poměr v Bavorsku, kde je Křesťanskosociální unie (CSU) dominantní politickou silou. Pro konec vlády, která se rodila jen složitě a ve funkci ještě není ani 100 dní, se tam v případě neprosazení požadavku CSU vyslovilo 71 procent dotázaných, proti jich bylo jen 24 procent.

Vracení běženců přímo z hranic Německa zatím odmítá kancléřka Angela Merkelová (CDU) i koaliční SPD. Merkelová argumentuje tím, že by takový postup byl v rozporu s evropským právem a že je záležitost nutné řešit dohodou s dalšími evropskými zeměmi.

Jednostranné kroky v oblasti migrace by mohly mít negativní dopad na Evropskou unii, řekla Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně po zasedání vedení křesťanských demokratů.

"Při všem, co děláme - takové je naše přesvědčení ze strany CDU - musíme zastupovat společně německé a evropské zájmy. Proto nechceme postupovat jednostranně, bez domluvy a na úkor třetích," zdůraznila šéfka německé vlády. "Jsme přesvědčeni o tom, že nepředjednané vracení (migrantů) z našich hranic jako země v srdci Evropy by mohlo vést k negativním dominovým efektům," poznamenala.

Příští dva týdny se proto chce pokusit najít na vracení migrantů z německých hranic shodu s dalšími evropskými státy. Merkelová, která obecně migrační plány svého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) podporuje, situaci začátkem července znovu posoudí.

"Neexistuje tedy žádný automatismus," poznamenala ale k tomu, že by se začátkem července začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje CSU.

Postup CSU vůči CDU dnes tvrdě kritizoval místopředseda křesťanských demokratů Armin Laschet, který hovořil o neférovém chování. Není možné, aby se tak chovala sesterská strana, je přesvědčen. CSU vyčetl mimo jiné to, že dosud politikům CDU neposkytla Seehoferův migrační plán, který se stal předmětem sporu.

Situace se v uplynulém týdnu vyhrotila natolik, že Seehofer pohrozil zavedením opatření i přes nesouhlas Merkelové, což by nejspíše vedlo ke konci současné vlády.

Šéfka koaličních sociálních demokratů (SPD) Andrea Nahlesová v pondělí zdůraznila, že i když se CDU a CSU dohodnou na kompromisu v otázce migrace, neznamená to, že s ním SPD bude automaticky souhlasit.

Situaci ve vládě označila za velmi vážnou a Německo poškozující. Oznámila také svolání jednání špiček koalice, na kterém chce představit návrhy sociálních demokratů týkající se migrační problematiky. Řešení sporu je podle ní možné, nesmí ale být vynucené nebo motivované jen politickým taktizováním.

Trump si rýpl 

Americký prezident Donald Trump v pondělí na twitteru komentoval německou migrační debatu a kritizoval Evropu, že dovolila uprchlíkům, aby "násilně" změnili její kulturu. "Německý lid se obrací proti svému vedení," napsal prezident k debatě německých vládních stran o zásadách přistěhovalecké politiky.

Trump, který má podle amerického tisku s Merkelovou napjaté vztahy, na twitteru napsal, že migrační spory "cloumají už beztak slabou berlínskou koalicí". Zločinnost v Německu podle něj stoupá. "Všude v Evropě dělají velkou chybu, když dovolili příchod milionů lidí, kteří tak mocně a násilně změnili jejich kulturu," napsal prezident. "Nechceme, aby se něco podobného stalo u nás," upozornil.

Agentura AFP ve zprávě o Trumpově komentářích napsala, že jde o vměšování. Už loni v lednu, krátce po svém zvolení do úřadu, Trump v rozhovoru pro britský list The Times napsal, že "Merkelová svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu". Během březnové návštěvy kancléřky v Bílém domě prohlásil, že "přistěhovalectví je výsada, nikoli právo; a bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje".

Tagy: Německo zahraničí německá kancléřka německá politika průzkumy a ankety uprchlická krize

Zdroje: ČTK