Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Pražská koalice pomalu couvá od zlevněného jízdného

Pražská koalice pomalu couvá od zlevněného jízdného
Myšlenku levnějšího jízdného prosazuje šéf pražských zelených a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek | zdroj: Profimedia

Roční jízdné o tisícovku levnější, tedy za 3650 korun, nejspíš v Praze hned tak zavedeno nebude. Nová koalice se k jednomu ze svých slibů staví vyhýbavě.

Podle budoucího náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se celá věc určitě nestihne do konce roku. Primátorka v očekávání Adriana Krnáčová (ANO) sice říká, že zlevněné jízdné určitě zavedeno bude, "jen se neví kdy".

S konceptem přišli zelení, konkrétně jejich lídr Petr Štěpánek. On sám nicméně v městské radě sedět nebude. Štěpánek přiznává, že nápadem se inspiroval ve Vídni a slibuje si od změny především nárůst počtu cestujících v MHD. Kritici upozorňují, že ve Vídni panuje jiná sitauce a také připomínají, že tamní snížení ceny ročního jízdného bylo kompenzováno nárůstem cen jednorázových jízdenek. K tomu se však pražská rada nechystá.

Opozice pokládá krok za populistické gesto, které navíc jen ztíží už tak komplikovanou ekonomickou situaci Dopravního podniku a v konečném důsledku zatíží zadlužený rozpočet Prahy.

Už nyní je roční kupón výrazně zvýhodněn oproti těm kratším, nová sleva by pak propast ještě prohloubila. Vzhledem k nejistotě, kdy bude nové jízdné zavedeno, by také mohlo dojít k nynějšímu propadu prodeje ročních kupónů.

Zdroje:
Vlastní