Praha se s Metrostavem konečně dohodla v dostavbě Blanky

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Tunel Blanka, který Prahu vyjde na 36 miliard, by mohl být hotový do poloviny září. Praha se s Metrostavem dohodla na podmínkách k jeho dokončení. Podklady předloží v pátek rozhodčímu soudu, který si při posledním jednání vyžádal další technické podrobnosti.

Tunel Blanka

Tunel Blanka,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Opozice ale zářijový termín zpochybňuje. Metrostav zatím jednání nekomentoval. Práce na tunelu zastavil loni v prosinci. Od té doby řeší spory mezi stavební firmou a Prahou rozhodčí soud. Metrostav žádá proplacení dlužné částky ve výši 2,7 miliardy korun. Praha chce, aby arbitři rozhodli o planosti smluv týkajících se díla, a umožnili tak městu za práce zaplatit.

Kromě toho arbitři řeší také seznam a vyčíslení prací za 1,34 miliardy korun nutných k dostavění problematického tunelu. Na posledním stání si vyžádali doplnění technických podrobností, na nichž se obě strany sporu neshodovaly. Nouza dnes oznámil, že zástupci Prahy a Metrostavu si nesrovnalosti vyjasnili. V pátek seznam znovu předloží soudu.

Podle Nouzy se arbitři budou zabývat jak seznamem prací, tak první částí žaloby Metrostavu týkající se dluhu ve výši 1,2 miliardy. Dílčí rozhodnutí by mohla padnout do dvou týdnů. "Nechci ale nijak předjímat postup soudu," doplnil.

Blanka se původně měla otevřít na jaře. V současnosti vedení Prahy mluví o konci léta. Několikrát odkládaný termín závisí nejen na průběhu arbitráže, ale i na výstavbě dispečinků, která nabírá zpoždění. Metrostav už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců.

Slibovaný termín zprovoznění Blanky proto opoziční zastupitelé a další kritici považují za nereálný. Předseda pražské ODS Filip Humplík tvrdí, že Blanka podle něj nebude dokončena dřív než na konci října. Volby do obecních zastupitelstev budou v říjnu. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) termín zprovoznění trvale odmítá komentovat.

Tagy: metrostav tunel Blanka

Zdroje: ČTK