Směrnice o uchovávání dat zasahuje do soukromí, rozhodl Soudní dvůr EU

- Aktuality autor: Alina Holušová

Směrnice o preventivním uchovávání dat telefonické a internetové komunikace je "mimořádně závažným a rozsáhlým zásahem" do základních lidských práv a je proto neplatná. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Evropská komise (EK) chce rozsudek nejdříve analyzovat, teprve poté rozhodne o případném novém návrhu směrnice. V Česku zrušil Ústavní soud spornou část zákona o uchovávání dat v roce 2011, o rok později vstoupila v platnost novela, která podmínky skladování a zveřejňování údajů upravila.

Dnešní soudní verdikt, který unijní směrnici odmítl, se očekával. Znalecký posudek totiž již loni v prosinci uvedl, že norma je v "plném rozsahu" neslučitelná s takzvanou unijní chartou, tedy Listinou základních práv Evropské unie.

"Evropská komise podrobí verdikt a jeho důsledky důkladné analýze," uvedla evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Tiskový odbor Evropské komise prozatím neoznámil, zda Brusel připraví nové znění směrnice, uvedl jen, že si EK ponechává všechny možnosti otevřené.

Data se měla uchovávat nejméně půl roku

Směrnice vyžadovala, aby telefonní a internetoví operátoři pro potřeby vyšetřovatelů po dobu nejméně šesti měsíců, nejdéle pak dva roky, uchovávali tak zvaná metadata, tedy doprovodná a lokalizační data veškeré komunikace.

Z údajů bylo možné získat například informace, kdo komu telefonoval, odkud se hovor uskutečnil či jak dlouho trval. Samotný obsah rozhovorů operátoři neuchovávali. Aktivisté hájící lidská práva takovouto praxi považovali za nepřiměřený zásah do soukromí a tvrdili také, že omezuje svobodu vyjadřování.

"Směrnice tím, že stanoví povinnost uchovávat tyto údaje a možnost příslušných vnitrostátních orgánů k nim přistupovat, zasahuje mimořádně závažným způsobem do základních práv na respektování soukromého života a na ochranu osobních údajů," uvedl soudní dvůr.

Hranice soukromí

Soud ale zároveň konstatoval, že uchovávání údajů pro účely vyšetřování "skutečně odpovídá cíli obecného zájmu" a že sběr metadat, a nikoli obsahu, nezasahuje do "podstaty základních práv na respektování soukromého života". Dodal však, že unijní zákonodárci překročili přijetím normy hranice vyváženosti a že lidé mohou mít dojem neustálé kontroly soukromí.

Směrnici u evropského dvoru napadla irská organizace Digital Rights Ireland, která hájí svobodu v digitálním světě, vláda rakouské spolkové země Korutany a také několik tisíc rakouských občanů, uvedla agentura DPA.

Média o dnešním verdiktu informují jako o přelomovém, neboť například Německo na rozhodnutí soudu vyčkávalo, aby podle výsledku mohlo připravit příslušný zákon o uchovávání dat.

Směrnice, která od roku 2006 vyžadovala po členských státech uchovávání zmíněných dat, vyvolávala napříč Evropou velké kontroverze. Příslušné zákony odmítly ústavní soudy v Německu, Rumunsku a Česku. 

Tagy: svoboda telefon komunikace EU internet Evropská unie údaje data soukromí ochrana osobních údajů lidská práva úschova telefonování

Zdroje: ČTK