Pracovníci OSN v Kongu čelí obvinění ze znásilnění stovek žen. Mnohé zůstaly bez pomoci

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Více než třetina stížností na sexuální zneužívání, jehož se prý dopustili členové mírových misí OSN, byla za 12 let podána v Kongu, což je zřejmě největší počet stížností ze všech misí Organizace spojených národů na světě. V mnoha případech se navíc oběti spravedlnosti nedočkají. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Mírové sbory OSN v Kongu čelí obrovskému počtu obvinění ze sexuálního násilí

Mírové sbory OSN v Kongu čelí obrovskému počtu obvinění ze sexuálního násilí,zdroj: Profimedia.cz

V posledních 12 letech bylo proti zaměstnancům OSN vzneseno 2 tisíce obvinění ze sexuálního zneužívání, z toho více než 700 proti členům mírové mise v Kongu. Sexuální násilí páchané zaměstnanci OSN navíc zřejmě pokračuje. Letos bylo proti nim vzneseno 43 obvinění ze zneužívání, téměř třetina z nich se týkala mise v Kongu.

Až na několik výjimek se dívkám, které znásilnili zaměstnanci mírové mise OSN, nedostalo pomoci, napsala AP s odkazem na rozhovory s oběťmi násilí. V některých případech znásilněné dívky porodily a jejich rodiny je zavrhly, protože děti neměly otce černé barvy pleti.

Navzdory tomu, že se OSN zavázala zavést reformy, dalšímu sexuálnímu zneužívání zabránit a obětem násilí zajistit spravedlnost, dosud podle AP nenastal zásadní pokrok. Spisy s obviněními se často ztrácejí kvůli byrokracii, nebo jsou předány zemím, odkud podezřelí pocházejí a následně bývají případy uzavřeny bez řádného vyšetřování.

Tagy: znásilnění Afrika zahraničí Kongo OSN sexuální násilí terorismus a násilí zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK