Povolební situaci ztížila nestabilita ČSSD, míní české deníky

- Aktuality autor: Michal Polák

Těžkou situaci po předčasných volbách v ČR, kdy se bude jen obtížně hledat silná vláda, ještě zkomplikoval rozkol v ČSSD. Shodují se na tom v dnešním vydání komentáře českých deníků. Tisk navíc upozorňuje na nejasnou politickou pozici nových stran, zejména hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, které bude hrát při povolebních jednáních významnou roli. 

Sobotka a Hašek

Sobotka a Hašek,zdroj: Isifa.com

Podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) existuje jediná pravděpodobná varianta vládní koalice, a to ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. "Sestavovat nějakou středopravou koalici může dnes jen fantasta, pravice volby prohrála a do vlády teď nepatří," píše deník. Ani koalice sociálních demokratů s lidovci a případně hnutím ANO 2011 však nemusí být nyní jistá. "Když dvě dračí hlavy rozkousnou ČSSD vejpůl, tato možnost padne," naráží MfD na rozpory v ČSSD, kdy část vedení strany vyzvala předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a místopředsedu Michala Haška ustavila šéfem vyjednávacího týmu. 

"Všechny strany se shodují v tom, že zavedou pořádek a politiku očistí. Ale hned první krok, puč v sociální demokracii, toto odhodlání narušuje. Vždyť jsou to zas jen staré temné pletichy, žádné nové vládnutí. A pan prezident všech to vede," dodává deník. Zatím nepříliš jasná je na politické scéně podle deníku pozice ANO 2011. "Babiš je v kleci vlastních axiomů, které mu vládní dohadování komplikují. Na to, aby byl v opozici, dostal příliš mnoho moci. A být ve vládě s ČSSD ohrožuje jeho deklarovanou čistotu," uvádí MfD. 

Rozklad ČSSD může pomoci Babišovi

ANO 2011 by mohl rozklad ČSSD pomoci k popularitě, míní Lidové noviny (LN). "Ale jen za podmínky, že se nijak jasně nevymezí a bude nadále jako chytrá horákyně, ani levá, ani pravá, a hlavně se nikde nenamočí. Jenže země potřebuje vládu se silným politickým mandátem, schopnou omezovat prezidenta Miloše Zemana, a takovou bez 'namočení' ANO 2011 mít nemůže," píše se v komentáři deníku. 

LN apelují na zodpovědnost ANO 2011 vůči mandátu danému hlasy voličů. Česko v současnosti potřebuje sestavený rozpočet, funkční Sněmovnu nebo vyjasněnou situaci ve zdravotnictví. "Jakékoli řešení některého ze jmenovaných problémů nutně znamená znelíbit se části populace i odborné komunity. Čím déle nic z toho mít nebudeme a čím hůř se ČSSD bude chovat sama k sobě, tím rychleji mohou preference nových hvězd růst. Takový vývoj k dobrému být nemůže ani státu, ani občanům," dodává komentář. Připomíná debakl Věcí veřejných v minulé Sněmovně. Selhání subjektu velikosti hnutí ANO 2011 by podle deníku mohlo mít devastující účinky na celou společnost. 

Například komentář Hospodářských novin (HN) pak volební úspěch ANO 2011 spolu s výsledkem KSČM a Úsvitu přímé demokracie popisuje jako konec "polistopadového étosu". "Takřka pětina všech hlasů pro exkomunistu a s agenty StB se setkávajícího Andreje Babiše je fenomenální sama o sobě. K tomu 15procentní podpora takřka nereformované KSČM, stejně jako téměř sedm procent pro poněkud eklhaft spolek nazvaný Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jedna z hlavních zpráv hlasování zní takto: čtyři z deseti voličů si vybrali strany, jejichž étos jde zcela proti duchu všeho, na čem stála listopadová revoluce a následná společenská a ekonomická transformace," píše deník. 

Tagy: KDU-ČSL ANO 2011 krize v ČSSD Parlamentní volby 2013 povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK