Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Schwarzenberg: Krizi způsobil Hašek a Zeman. Podporuji předsedu Sobotku

Schwarzenberg: Krizi způsobil Hašek a Zeman. Podporuji předsedu Sobotku
Karel Schwarzenberg | zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Karel Schwarzenberg rovněž okomentoval rozpory v sociální demokracii. Ve svém prohlášení přirovnává nynější dělení ČSSD k manželské rvačce a za strůjce krize považuje prezidenta Miloše Zemana. Šéf TOP 09 kritizuje, že si hejtman Michal Hašek jel do Lán nechat posvětit svůj pokus o převrat v ČSSD.

Spor mezi Sobotkovci a Haškovci v ČSSD je nyní hlavním tématem politické scény. Svůj názor na věc zveřejnil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který nyní i se spolustraníky míří do opozičních lavic.  „Je to vždycky trapné, když člověk slyší ze sousedního bytu, jak se tam manželé hádají, ba perou. Obdobný pocit mám, když se teď dívám na sociální demokracii, kde se spor mezi jejími čelnými představiteli děje obdobným způsobem,“ odhalil své dojmy Schwarzenberg.

Počínání Michala Haška před zasedáním předsednictva ČSSD vidí šéf TOP 09 jako nestandardní jednání, které nenajde jinde v Evropě nalézt. Hlava státu prý nemá do vnitrostranických záležitostí zasahovat. „Že si hejtman Michal Hašek jel do Lán nechat posvětit svůj pokus o převrat v ČSSD, nesvědčí zrovna o opravdovém sociálně demokratickém přesvědčení a způsobu. Já jsem v životě znal mnoho sociálních demokratů, v Rakousku, Německu, i v jiných zemích. Ale že by se někdo z nich v řešení vnitrostranického vztahu obrátil na hlavu státu, to jsem ještě nezažil. Především, když ta hlava státu není ani členem této strany,“ zdůraznil v prohlášení Karel Schwarzenberg.

Demonstrace u Hradu nebyla náhodou

„ČSSD je veliká demokratická strana. V zájmu republiky by bylo, aby se konečně stabilizovala, a přijala způsoby, které jsou v Evropě pro sociální demokraty standardní. Na Hradčanském náměstí demonstrovali lidé proti tomuto postupu hejtmana Haška. Podporují předsedu Sobotku. Zdá se, že vybrali toto místo z důvodu, že tuší, že původce všech těchto tahů a intrik je poblíž,“ míní Karel Schwarzenberg.

Poté, co předsednictvo strany vyzvalo předsedu ČSSD k odstoupení z funkce a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o budoucí vládní koalici, se rozpoutala mocná přestřelka, a to i na sociálních sítích.  Bohuslav Sobotka odmítl výzvu uposlechnout a na jeho podporu včera přišlo na Hradčanské náměstí několik set lidí.

Zdroje: