Potopit nebo prodat? Francie se pořád nerozhodla, co s 'ruskými' Mistraly

- Aktuality autor: art

Francie by mohla prodat Číně lodě Mistral vyrobené pro Rusko, píše portál Want China Times. Do Šanghaje dorazily dvě francouzské lodě, Mistral a Aconit. Francouzská letadlová loď přitom zavítala do čínského přístavu vůbec poprvé. Před několika dny se přitom objevila informace, že by Paříž mohla lodě zaplacené ruskou vládou potopit. 

Čínští vojáci vítají francouzskou loď Dixmude třídy Mistral v šanghajském přístavu

Čínští vojáci vítají francouzskou loď Dixmude třídy Mistral v šanghajském přístavu,zdroj: Profimedia.cz

"Dokonce i přesto, že Čína plánuje vyrobit vlastní univerzální vyloďovací loď, země může koupit letadlová plavidla Vladivostok a Sevastopol (jak Rusové pojmenovaly "své" Mistraly, pozn.red.), aby je následně okopírovala," píše šanghajský web.

Francie se tak evidentně stále nerozhodla, co provede s plavidly, které původně vyrobila pro Rusko. Kromě Číny zvažuje Paříž také odprodej Brazílii, Kanadě, Egyptu nebo Indii. Nedávno se přitom objevila zpráva, že Francouzi dokonce uvažují o potopení lodí určených pro Moskvu.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin před několika dny připomněl Francouzům, že bez svolení Moskvy lodě prodat někomu jinému nesmí. Rusko má totiž k zakoupeným plavidlům certifikát konečného uživatele. Úvahy Paříže o odprodeji plavidel označil ruský politik za "pokus (francouzských) vojáků vydírat jejich politiky". 

Tagy: Francie Rusko ruská armáda Mistral

Zdroje: RBK